Jak zmniejszyć koszty zatrudnienia na produkcji_

Jak zmniejszyć koszty zatrudnienia na produkcji?

W wielu polskich firmach koszty zatrudnienia są sporo zawyżone. Taka sytuacja nie jest oczywiście spowodowana zbyt wysokimi wypłatami – taka teza przyprawiłaby pracowników produkcji o kaskady śmiechu. Jej powodem jest nieefektywne zarządzanie czasem pracowników, a także niezapewnienie im odpowiednich warunków do pracy. Dowiedz się, jak możesz zmniejszyć koszty zatrudnienia na produkcji bez konieczności zwalniania pracowników.

Spis Treści:

Zwiększenie ogólnego poziomu bezpieczeństwa na produkcji

Poproś swoją księgową, by sprawdziła, ile czasu w zeszłym roku Twoi pracownicy byli na L4 wskutek wypadku w pracy. W Polsce wciąż niewielu pracodawców zważa na bezpieczeństwo i stosowanie się do przepisów BHP. Taka niedbałość może powodować fatalne straty finansowe.

Zapewnienie czystego i bezpiecznego miejsca pracy przyczynia się nie tylko do większego bezpieczeństwa Twoich pracowników, lecz także do oszczędności. Mniej L4 = więcej godzin pracujących = wyższe zyski firmy.

Zmniejsz rotację pracowników poprzez odpowiedni program motywacyjny

Koszty związane z zatrudnieniem nowego pracownika znacząco przewyższają koszty utrzymania obecnych pracowników. Jeśli więc chcesz oszczędzić na kadrach, to musisz wziąć pod uwagę zadowolenie osób zatrudnionych.

Jak utrzymać wysoki poziom satysfakcji u pracowników? Sposobów jest mnóstwo i niekoniecznie muszą wiązać się z podwyżkami. Możesz podejść do tego bardziej psychologiczne.

Przykładowo, wysoki poziom motywacji na produkcji możesz utrzymać, jeśli ludzie będą widzieć sens swojej pracy. Jeśli dasz im możliwość sugerowania nowych rozwiązań, by poczuli się istotni dla procesu całej produkcji, to pozwolisz im się spełnić emocjonalnie. Człowiek, który czuje, że to, co robi, ma sens i jego zdanie jest szanowane, bardzo rzadko zrezygnuje z pracy. Będzie wówczas spełniał swoje podstawowe potrzeby psychologiczne.

Wykorzystaj nowoczesne oprogramowania do przydzielania zadań

Zarządzanie kadrami nie jest łatwe. Na szczęście pomocne mogą okazać się oprogramowania do zarządzania produkcją np. WMS, dzięki któremu kierownik może nie tylko przydzielać zadania pracownikom, lecz także kontrolować ich wydajność.

Dane dotyczące wydajności ponownie możesz wykorzystać do małej gry psychologicznej. Każdy – czy to mały, czy to duży – lubi rywalizację. Jeśli na ogólnodostępnej tablicy będziesz wypisywać wydajność pracowników, a co więcej nagradzać najbardziej efektywnych małymi nagrodami, to produktywność wszystkich znacząco wzrośnie.

Wykorzystaj inteligentne systemy do zmniejszenia liczby papierkowej roboty

Wiele zadań na produkcji wymaga stosu dokumentacji. Fizyczne przenoszenie papierów nie tylko zabiera cenny czas pracowników, lecz także znacząco zwiększa ilość pomyłek. Rozwiązaniem na takie problemy są nowoczesne technologie.

Z pomocą mobilnych terminali pracownicy mogą łatwo przyjąć towar. Wszystkie dane, które zeskanuje terminal automatycznie, wgrywamy do systemu WMS, a następnie przesłamy do ERP. Co to oznacza?

Przykładowo, towar przyjęty zostanie szybko policzony, zanotowany w księgach magazynowych i sprawdzony zgodnie z istniejącymi fakturami. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości, program wskaże błąd.

Czas pracy pracowników, którzy korzystają z nowoczesnych technologii, ulega znaczącemu pomniejszeniu na prostych zadaniach, dzięki czemu mogą zająć się czymś bardziej kreatywnym.

Zmień model produkcji na bardziej zwinny

Niedostosowane komórki pracownicze, źle zorganizowany magazyn czy brak odpowiednich narzędzi na stanowiskach wpływają negatywnie na skrócenie czasu pracy. Wykorzystując zwienne metody zarządzania produkcją i magazynem możesz poprawić efektywność swoich pracowników, dzięki czemu w rozliczeniu ogólnym zmniejszą się koszty ich zatrudnienia.

Metoda Kaizen, Just in Time czy Poka Yoke to tylko niektóre narzędzia lean management, które pozwolą Ci obniżyć koszty pracowników.

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!