Magazyn - 5 sposobów na skuteczną organizację

Magazyn – 5 sposobów na skuteczną organizację

Sprawnie funkcjonujący magazyn to konieczność, aby dane przedsiębiorstwo przynosiło zysk. Dzieje się tak, gdyż wspomniany magazyn jest jego filarem. To właśnie on dostarcza produkty do sklepów, więc odpowiednia organizacja magazynu produkcyjnego jest niezwykle ważne. Tylko, jak to zrobić? Istnieje pięć sprawdzonych sposobów, aby praca w magazynie była prostsza i bardziej skuteczna.

Spis Treści:

Porządek przede wszystkim

Zakup odpowiednich maszyn, systemów regałów itp. to wbrew pozorom nie powinna być pierwsza czynność, jaką należy wykonać podczas organizowania magazynu. Na początku należy go po prostu posprzątać. Fizyczny porządek jest niezbędny, gdyż umożliwia ułożenie wszystkich dostępnych narzędzi i przedmiotów we właściwych miejscach.

Przestrzeń magazynu powinna być dokładnie zaplanowania. Niekiedy można się spotkać z sytuacją, gdy materiały są składowane bezpośrednio na podłodze. Wówczas wykorzystywane są prowizoryczne półki lub pakamery znajdujące się poza kubaturą magazynową.

Nieposprzątany, chaotyczny magazyn nie budzi zaufania ani u klientów, ani u inspektorów jakości. Aby temu zapobiec należy także jasno określić, które z obszarów będą przeznaczone do składowania materiałów. Taka organizacja magazynu produkcyjnego sprawi, że przestrzeń będzie nadawała się już do wyposażenia w kolejne urządzenia.

Czysty, schludny magazyny to absolutna podstawa. Dzięki temu cała przestrzeń jest o wiele bardziej funkcjonalna.

Magazyn i system regałów

Są one niezbędne do sprawnej organizacji magazynu produkcyjnego. Regały odpowiedzialne są za bezpieczne przechowywanie towaru i należy wybrać je w odpowiedni sposób. Kryteriami wyboru będzie rodzaj składowanych produktów, wielkość magazynu oraz funkcję, jakie będzie musiał on spełnić.

Istnieją różne rodzaje regałów. Najpopularniejszymi są regały półkowe. Wykorzystywane są w hurtowniach i sklepach. Ich przeznaczeniem jest magazynowanie średnio ciężkich i lekkich produktów. Do ich zalet należy prosty montaż oraz łatwa obsługa.

Regały paletowe znajdują się we wszystkich profesjonalnych magazynach, gdzie do składowania towarów używane są palety. Omawiane regały umożliwiają prosty dostęp do palet, co znacznie skraca czas załadunku i rozładunku. Doskonale współpracują ze specjalistycznym sprzętem, więc z powodzeniem można je zamontować na magazynach o dużej powierzchni.

Regały wspornikowe to regały przeznaczone do ciężkich zadań. Przeważnie są na wyposażeniu hurtowni zajmujących się sprzedażą artykułów budowlanych. Urządzenia są zabezpieczone przed korozją, co podnosi ich żywotność i poprawia organizację magazynu produkcyjnego. Ponadto umożliwiają swobodny dostęp do ładunków, bez konieczności przemieszczania ich poszczególnych warstw.

Pola odkładcze, czyli jak poukładać magazyn

Przyspieszają transport towarów, a przy tym i organizację pracy w całym magazynie. Dzięki polom odkładczym dostarczone lub oczekujące na wydanie materiały mają swoje miejsce. Warto też dodać, iż osobnym miejscem powinna być strefa segregacji odpadów. Pozwoli to na skuteczniejsze składowanie opakowań, np. wielokrotnego użytku.

W identyczny sposób co wyżej należy zadbać o wyznaczenie przestrzeni do ładowania wózków akumulatorowych i miejsc do ich garażowania. W ten sposób funkcjonuje większość przedsiębiorstw, gdyż wymaga tego prawidłowa organizacja magazynu produkcyjnego.

Większość magazynów składa się z tego typu modułów, a każdy z nich zawiera własne pole ładunkowe. Wymienione moduły składają się z bloków ładunkowych, które zawierają wyznaczone drogi transportowe. Na polach odkładczych skrzynki i palety są zorganizowane. Dzięki temu od razu widać, czy znajdują się na właściwych pozycjach. Ponadto łatwo ustalić ewentualne braki magazynowe.

Maszyny

Każdy magazyn zawiera dużą ilość towaru. Aby każdy z produktów mógł znaleźć się w odpowiednim miejscu, należy wykorzystać profesjonalny sprzęt. Ułatwi on bowiem transport i ustawi towar na właściwej pozycji i poprawi ogólną organizację magazynu produkcyjnego.

Jedną z podstawowych maszyn jest wózek paletowy i wózek widłowy. Najczęściej są na wyposażeniu dużych magazynów, gdyż to właśnie one zapewniają najwięcej miejsca do manewrów. Jednak sam wózek widłowy to tylko połowa sukcesu. Niemniej ważny jest doświadczony pracownik, który będzie potrafił go obsłużyć.

Do najpopularniejszych wózków należą te mające udźwig 2 t. Trochę mniej popularne są wózki o udźwigu od 3 do 4 t. Największym powodzeniem wśród właścicieli magazynów cieszą się wózki spalinowe na gaz. Niemniej popularne są wózki na olej napędowy oraz elektryczne. Istnieje również możliwość zakupu wózka zasilanego ręcznie, lecz na ich zakup decydują się raczej niewielkie magazyny.

Przedział cenowy maszyn jest różnorodny. Tu dużą rolę odgrywać będzie zasobność portfela przedsiębiorcy, ale i wymagania, jakie ma wobec danego wózka.

Odpowiednie zarządzanie

Najlepszy sprzęt i najdokładniej zorganizowany magazyn nie będzie funkcjonował właściwie, gdy nie będą kierować nim odpowiednie kadry. Zarządzanie magazynem to najważniejszy czynnik, bez którego niemożliwa jest odpowiednia organizacja magazynu produkcyjnego. W jego skład wchodzą odpowiedni warunki pracy, właściwa ilość pracowników oraz dbanie o dotrzymywanie terminów dostawy.

Nawet przy skrupulatnym przestrzeganiu przepisów istnieje prawdopodobieństwo, że towar nie dotrze na czas do klienta. Z tego powodu więc warto zadbać o odpowiedni system dystrybucji. Umożliwi on bezawaryjne zarządzanie magazynem oraz sprawi, że będzie możliwy natychmiastowy wgląd w stan towaru – a to duża oszczędność czasu. Wówczas nie będzie konieczności chodzenia po terenie magazynu. Co więcej, programy tego typu posiadają wiele udogodnień, np. program do księgowania faktur.

Zaprojektuj swój magazyn w praktyczny sposób

Chcesz, aby Twoje przedsiębiorstwo pracowało sprawnie i było bardziej wydajne? Skontaktuj się z nami telefonicznie lub napisz do nas na biuro@optimakers.pl.

Dzięki zdobytemu doświadczeniu pomożemy Ci odpowiednio zorganizować magazyn produkcyjny i uczynić z niego przestrzeń stworzoną do wydajnej pracy – to się opłaca!

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *