Praca w Optimakers – Michał Gwizdała – Lider Działu Wdrożeń

Ten artykuł otwiera cykl wywiadów z ekspertami Optimakers, czyli pracownikami związanymi z Syneo, OptiMES oraz pozostałymi systemami do optymalizacji, które możesz znaleźć w naszej ofercie.

Zapraszam do przeczytania wywiadu z Michałem Gwizdałą, konsultantem i wdrożeniowcem Optimakers, który od wielu lat sukcesywnie pomaga, doradza i optymalizuje firmy naszych klientów.

Cześć Michał! Przez lata pracy przy systemach od Optiamkers zebrałeś ciekawe doświadczenia i jesteś wzorem dla wielu osób. Jestem ciekawa, jakie są Twoje początki zawodowe?

Moje początki zawodowe sięgają czasów jeszcze przed studiami. Ba! Nawet jeszcze czasów przed technikum.

Pierwsza praca za dzieciaka to była pomoc przy zbiorach czereśni, agrestu i innych sezonowych owoców. Każda praca, którą wykonywałem dała mi cenne doświadczenie i nauczyła szacunku nie tylko do pieniądza i wykonywanej pracy, a także ludzi, z którymi miałem okazję się spotkać.

Za czasów szkolno-uczelnianych (czas od technikum do studiów) pracowałem jako:

  • obsługa eventów (stoisk z małą gastronomią na MotoArena Toruń oraz na festiwalach takich jak Eska Music Awards, weryfikacja biletów na festiwalach muzycznych takich jak Audioriver, sprzedaż biletów na wydarzenia sportowe (m.in. Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce)).
  • pracownik biurowy (mała firma architektoniczna z Bydgoszczy, gdzie zajmowałem się obsługą klientów, tworzeniem fizycznego archiwum, tworzeniem i remontowaniem fizycznych makiet 3D budynków mieszkalnych oraz dbaniem o sprzęt komputerowy – zarówno hardware jak i software)
  • barman,
  • kasjer-sprzedawca w międzynarodowej korporacji opierającej się na modelu off-price. 

W tzw. międzyczasie z uwagi na pasję związaną z komputerami, rozwinąłem pocztą pantoflową sieć kontaktów wśród rodziny i znajomych (rodzin znajomych, znajomych znajomych :))
Zajmowałem się serwisowaniem komputerów, instalacją oprogramowania, diagnozowaniem, odzyskiwaniem danych, ulepszaniem komputerów czy laptopów. Zajmowałem się również montażem filmików reklamowych.

Co Cię przyciągnęło do naszej branży?

Zawsze jarałem się szeroko pojętym IT. Od najmłodszych lat pasją były komputery, oprogramowanie, informatyka. Jeszcze zanim ukończyłem studia na kierunku “informatyka stosowana” wiedziałem, że nie chcę siedzieć w piwnicy i programować bez kontaktu z ludźmi 😉

Stąd do głowy przyszedł mi pomysł na poszukanie czegoś, co jest połączeniem świata IT oraz kontaktu z ludźmi. Czy mogłem trafić lepiej? Myślę, że nie 😉

Jak zacząłeś pracę w Optimakers, przy systemach od Optimakers?

Wysłałem kilka dobrych lat temu CV do Karola (Prezesa OptiMES sp. z o.o.). Moja rozmowa kwalifikacyjna była bardzo nietypowa, bo miała miejsce w niedzielę i trwała 4 godziny zegarowe! Ale to jeszcze nie koniec. Po 4 godzinach okazało się, że to dopiero pierwszy etap “rekrutacji” i drugim etapem jest rozmowa z całym zespołem Optimakers. 

Drugi etap: Rozmowa przebiegła pomyślnie, zdążyłem jedynie zjechać windą biurowca z 10 piętra na parter i otrzymałem telefon, w którym dowiedziałem się, że zostałem przyjęty do Drużyny Optimakers 🙂

Jak postrzegasz Optimakers jako pracodawcę?

Optimakers jako pracodawcę postrzegam przede wszystkim pozytywnie, niestandardowo, z nieszablonowym podejściem do pracownika. Mimo uporządkowanej struktury i jasnych procesów, nie poczujesz się jak w korporacji. Pracownik nie jest cyferką w tabelce. Naszą domeną jest to, że nie ukrywamy problemów.  Myślę, że nie ma trudności, której byśmy wspólnie nie rozwiązali.

Czym jest dla Ciebie oprogramowanie od Optimakers? Gdybyś miał to wytłumaczyć laikowi to powiedziałbyś, że…?

Drogi LAIKU!

Systemy od Optimakers, to narzędzia do zarządzania produkcją oraz magazynem. Z ich pomocą odzyskasz kontrolę nad procesem produkcyjnym i magazynem, zaplanujesz produkcję i poznasz realne czasy jej ukończenia. 

W warstwie biznesowej oprogramowanie to jest ogromną szansą i możliwością na poprawę i doskonalenie procesów (produkcyjnych, magazynowych, planistycznych, zakupowych) panujących w danym przedsiębiorstwie.

Jak widzisz swoją dalszą karierę?

Swoją dalszą karierę w Optimakers widzę pod znakiem rozwoju. Rozwoju jako leader, doskonaleniu procesów wewnątrzfirmowych.

A tak się składa, że dla drużyny Optimakers mamy budżet rozwojowy i benefitowy odnawiany co rok! Może pora byś zajrzał_ w zakładkę Praca i dołączył_ do drużyny?

Co najbardziej lubisz w swojej obecnej roli?

Najbardziej w swojej obecnej roli lubię to, że mam realny wpływ na sukcesy klientów związane z wdrożeniem systemów od Optimakers w ich przedsiębiorstwach. Moja obecna rola to też ogromna odpowiedzialność. Podjęte decyzje mają wpływ na kierunek w którym podążamy jako Optimakers.

Jakie kompetencje musi posiadać Konsultant, aby dobrze wykonywać swoją pracę?

Konsultant, aby mógł dobrze wykonywać swoją pracę musi mieć łatwość w kontaktach z ludźmi, cechować się sumiennością i zaangażowaniem. Bardzo ważna jest również asertywność oraz kompetencje techniczne. W końcu Konsultant jest łącznikiem między światem Klienta, a światem programistów. Ważne jest rozumienie obu stron.

W jaki sposób się rozwijasz?

Rozwijam się głównie biznesowo. Literatura biznesowa, rozwojowa, podcasty, webinary. Aktualnie wieczorowo robię studia magisterskie pozwalające zgłębić wiedzę w tematach zarządzania oraz produkcji. Wiedzy o produkcji nigdy za wiele! 🙂

Co robisz w czasie wolnym?

Wolny czas to rodzina, rodzina z wyboru, czyli przyjaciele, sport, jedzenie, podróże.

W wolnym czasie:

  • korzystam z życia na świeżym powietrzu, na śniegu czy na wodzie 🙂
  • bawię się bronią i wspinam,
  • jem (oraz czasem gotuję) 🙂
  • koty i psy też ktoś musi głaskać.

Jaką jedną radę dałbyś młodym ludziom na początku swojej kariery w naszej branży?

Sprawa nie tyczy się tylko naszej branży, ale jeśli ma to być tylko jedna rada (chociaż miałbym co najmniej kilka), to zrozumcie, że CV to Wasza wizytówka i często pierwszy (i ostatni) kontakt z przyszłym pracodawcą.

Tego już nie czytaj, bo to druga nadprogramowa rada: chęć rozwoju jest szalenie istotna! Jeśli interesujesz się produkcją to książki z serii “Droga Toyoty” Jeffreya powinny Cię zainteresować.

Dzięki za super publikację! Powodzenia!