Praca w Optimakers – Robert Paras – Senior New Business Manager

Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem, który przeprowadzony został z Robertem Paras, wieloletnim ekspertem ds. systemów od Optimakers, służących do zarządzania produkcją i magazynem.

Hej Robert! Pierwsze pytanie do Ciebie dotyczy Twoich początków zawodowych. Jak to się wszystko zaczęło?

Pierwszą pracę rozpocząłem w hurtowni płytek ceramicznych na stanowisku magazyniera i tam pierwszy raz zetknąłem się z logistyką w mikro skali 🙂 Nauczyłem się procesów magazynowych, dokumentów jakie towarzyszą pracy w magazynie oraz obsługi systemu ERP. 

Co Cię przyciągnęło do naszej branży?

Do branży IT trafiłem poniekąd z przypadku oraz dzięki temu że wcześniej pracowałem na systemie ERP. Nie bałem się Internetu, który wtedy raczkował 🙂 Spodobali mi się ludzie pracujący w IT – otwarci, bez sztywnej etykiety, mówiący sobie wszyscy po imieniu, co wtedy było jeszcze nowością. Luźna atmosfera w firmach IT, system zadaniowy oraz dostęp do nowości technicznych powoduje, że cały czas jestem związany z tą branżą.

Jak zacząłeś pracę w OptiMES?

Tak jak wcześniej – przez przypadek. 

W Internecie znalazłem firmę Syneo.pl, która jest producentem OptiMESa. Mimo, że nie było otwartej rekrutacji, Karol zaprosił mnie na rozmowę, docenił moje doświadczenie w branży i dalej to już poszło 🙂

Jak postrzegasz OptiMES jako pracodawcę?

Nie zawsze trzeba pracować przy biurku

OptiMES jest pewnym pracodawcą w obecnych czasach. To jest wartość, która nabiera dużego znaczenia w naszej teraźniejszości. Pozwala rozwijać się zgodnie ze swoimi predyspozycjami i słucha pracowników zmieniając wewnętrzne procesy zgodnie z ich sugestiami. OptiMES to organizacja zwinna, szybko dostosowująca się do otoczenia biznesowego i to w niej cenię, w odróżnieniu od wielkich firm gdzie proces zmian następuje powoli i długo. 

Czym jest dla Ciebie oprogramowanie od Optimakers?

Wytłumaczę na podstawie rodziny. Systemy od Optimkaers, pomagają ułożyć optymalny plan dnia każdemu członkowi rodziny przydzielając mu sekwencję zadań. Biorą pod uwagę jego umiejętności oraz dostępne zasoby, tj. auto, rower.

Dzięki dobrze ułożonemu planowi każdy członek rodziny wie kiedy i od czego ma zacząć dzień. Jakie po kolei ma obowiązki. Odhacza na swojej liście wykonane zadania i realizuje kolejne (zakupy, wyjście z psem itp.). Wiemy również jakie mamy zapasy np. żywności czy należy jechać na zakupy oraz kontrolujemy nasz wydatki i koszty. 

OptiMES wprowadza porządek w organizacji i pomaga w realizacji zamierzonych celów

Jak widzisz swoją dalszą karierę?

Chcę pomagać firmom z branży produkcyjnej i logistycznej w doborze odpowiedniego oprogramowania do ich specyfiki pracy. Sprzedaż poprzez pomoc

Chcę się dalej specjalizować w systemach do obsługi produkcji, czyli MES, APS oraz zarządzania logistyką WMS. Jest wiele obszarów które wymagają pogłębienia wiedzy np. połączenie maszyn z systemami typu APS, zastosowanie AI w planowaniu i harmonogramowaniu produkcji.

Co najbardziej lubisz w swojej obecnej roli?

Tak jak wspomniałem wcześniej – pomaganie firmom w odnalezieniu właściwej dla nich drogi w cyfrowym świecie. 

Jakie kompetencje musi Twoim zdaniem posiadać Handlowiec, aby dobrze wykonywać swoją pracę?

Powinien słuchać klienta i zrozumieć jego potrzeby. Nie może ślepo sprzedawać tego, co akurat oferuje. Klient sam powie na czym mu zależy i jeśli potrafimy mu to dostarczyć, to wygrają obie strony – Klient i Sprzedawca. 

W jaki sposób się rozwijasz?

Rozwijam swoje umiejętności miękkie, czyli sposób komunikacji z klientem oraz poszerzam wiedzę stricte techniczną, czyli np. obsługa bazy danych MS SQL.

Wiedzę zdobywam na kursach płatnych sponsorowanych przez Optimakers w ramach budżetu edukacyjnego, szkoleniach on-line na YouTube czy tradycyjnie – czytając książki.

Co robisz w czasie wolnym?

Moim hobby jak pamiętam od zawsze była jazda na rowerze. Obecnie biorę udział w maratonach MTB czyli wyścig po lesie na dystansie około 50 km.

Relaksuje się podczas czytania książek. Są to przede wszystkich kryminały autorstwa polskich pisarzy np. Wojciech Chmielarz, Zygmunt Miłoszewski czy Katarzyna Bonda.

Czas wolny? Na rowerze!

Jaką jedną radę dałbyś młodym ludziom na początku swojej kariery w naszej branży?

Znajdźcie obszar w branży IT który lubicie robić np. testowanie, sztuczna inteligencja AI, programowanie baz danych itp., wyspecjalizujcie się w danym obszarze i róbcie to z pasją.