Wybraliśmy dla Ciebie 5 problemów w zarządzaniu produkcją. Warto pamiętać, że proces produkcji jest systemem naczyń połączonych, w którym jedne działania wpływają na kolejne. Jeśli na linii dostaw wystąpią jakiekolwiek problemy, to wpłynie one na działania hali, logistyki, czy nawet reklamacji. W tak kompleksowym środowisku trudno zauważyć źródło problemu, a odnalezienie przyczyny jest kluczową kwestią w usprawnianiu działania przedsiębiorstwa.
Spis treści:
- Niedokładne planowanie produkcji
- Brak sprawdzonych dostawców
- Nielogiczne ułożenie stanowisk pracy
- Brak wykwalifikowanych pracowników
- Brak kontroli nad aktualnymi działaniami firmy
W naszym artykule przedstawimy ci, 5 najczęstszych problemów w zarządzaniu produkcją i rozwiązania, które pomogą Ci pokonać te trudności. Przekonaj się, czy jeden z nich nie odpowiada za słabe wyniki finansowe Twojego przedsiębiorstwa.
Problem 1: Niedokładne planowanie produkcji
W wielu poradnikach znajdziesz informację o tym, że planowanie produkcji z wyprzedzeniem jest kluczowe dla kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Zgodzimy się z tym częściowo, jednak samo planowanie z wyprzedzeniem nie rozwiąże Twoich problemów związanych z brakiem lub nadwyżką surowców. Będzie ono efektywne wyłącznie wtedy, gdy poprawnie przeanalizujesz dane historyczne, ocenisz trendy na rynku i na podstawie swoich przewidywań ustalisz konkretną ilość zaopatrzenia magazynowego.
W celu ustalenia idealnych zasobów przedsiębiorstwa pomocna może być metoda JIT (Just in Time). Jest to japońska strategia zarządzania produkcją, która skupia się na tym, by wszelkie zasoby były dostarczane dokładnie „w czas”. Pomaga to wyeliminować jeden z największych problemów w przedsiębiorstwach produkcyjnych – marnotrawstwa.
To zadanie nie jest łatwe dla człowieka, gdyż proste arkusze kalkulacyjne Excel nie wystarczą do tak skomplikowanych operacji. Jednak, ze względu na swoją schematyczność, jest ultrałatwe dla systemu informatycznego ERP.
Rozwiązanie:
System ERP to oprogramowanie, które koreluje większość danych dot. działania firmy. Zawiera informacje o zasobach ludzkich, materialnych, finansowych, wiedzy i infrastrukturalnych. Przemyślana implementacja systemu klasy ERP będzie sprawnie planować wszelkie potrzeby związane z produkcją i gospodarką magazynową, a nawet jej budżetowanie. Innowacyjne oprogramowanie na podstawie minimalnych i maksymalnych stanów magazynowych, a także danych historycznych, może z wyprzedzeniem przygotować symulację i harmonogram produkcji, co pozwoli Ci uniknąć wielu problemów związanych z planowaniem.
Problem 2: Brak sprawdzonych dostawców
Wśród szeregu działań związanych z planowaniem produkcji, lwia część zależy od sprawności dostaw. Jeśli Twój dostawca opóźni się z transportem o kilka dni, to te kilka dni może kosztować Cię miliony.
Choć w polskiej naturze zdecydowanie nie leży budowanie pozytywnych relacji biznesowych – raczej skupiamy się na targowaniu najlepszych cen, a „amerykańskie” uprzejmości w pracy wciąż wydają się nam śmieszne – to musisz wiedzieć, że dobry kontakt z dostawcą jest kluczowy dla twojego przedsiębiorstwa. Jeśli Twój kontrahent będzie miał wybór: czy dostarczyć na czas towar firmie, której właściciela zna i lubi, lub tej, z którą nie ma dobrych relacji, to zawsze wybierze opcję pierwszą (chyba, że w grę wchodzi duża różnica cenowa). Zazwyczaj normy społeczne wieszczą prym nad normami rynkowymi, dlatego wszystkie relacje biznesowe powinny zostać na ścieżce neutralnej lub pozytywnej.
Rozwiązanie:
Zapytaj znajome firmy o dostawców, którzy zawsze na czas dostarczają towar na zlecenie produkcyjne. Jeśli masz takiego dostawcę, to dbaj o dobry kontakt i doceniaj jego pracę.
Problem 3: Nielogiczne ułożenie stanowisk pracy
Tradycyjne zarządzanie produkcją bardzo często nie uwzględnia logicznego ułożenia zasobów i procesów. Takie podejście prowadzi do marnotrawstw, gdyż często pracownicy muszą tracić czas, by np. zdobyć niezbędne surowce do wykonania zadania. Często nie mają także na swoim stanowisku odpowiedniego miejsca do wyrzucania odpadów produkcyjnych, co także może negatywnie wpłynąć na cały proces produkcji i znacząco przedłużyć czas jej realizacji. Przemyślany plan produkcji jest podstawą dla równowagi finansowej twojego przedsiębiorstwa.
Rozwiązanie:
W przypadku występujących problemów związanych z nielogicznym układem stanowisk pracy przydatne będzie stworzenie gniazd produkcyjnych. Jest to organizacja linii produkcyjnej powiązana z lean manufacturing. Skutecznie pomaga wdrażać logiczny plan produkcyjny eliminujący źródła marnotrawstw. Korzyści powiązane z realizacją ten koncepcji pojawiają się niemal automatycznie po jej zaimplementowaniu. Do głównych należą: zmniejszenie kosztów produkcji, zwiększenie efektywności pracowników, lepsza kontrola jakości produktów.
Problem 4: Brak wykwalifikowanych pracowników
Wdrożenia nawet najnowocześniejszych technologii produkcji zdadzą się na nic, jeśli nie masz wykwalifikowanej kadry. Jest to absolutna podstawa działania twojego przedsiębiorstwa. Niestety jest to coraz trudniejsze zadanie, gdyż niewiele młodych osób interesuje się kierunkami technicznymi. Możesz jednak wyjść na przeciw swojej przyszłej kadrze i sam jej poszukać.
Rozwiązanie:
Dobrym pomysłem będzie tworzenie programów atrakcyjnych staży dla uczniów techników. Wyróżnij się swoją ofertą na tle konkurencji. Nie proponuj „owocowych wtorków”, lecz coś, co przyniesie realną wartość pracownikom. Ambitne programy szkoleniowe, możliwość stałego zatrudnienia czy jasne ścieżki kariery w przedsiębiorstwie będą dla nich o wiele lepszym benefitem niż korporacyjne wymysły.
Problem 5: Brak kontroli nad aktualnymi działaniami firmy
Bardzo często problemy występujące w przedsiębiorstwach są powiązane z niedostateczną kontrolą stanu realizacji zleceń i zadań pracowników. Nawet jeśli twój kierownik jest mistrzem zarządzania zasobami ludzkimi i ma określony plan działania, który na kartce wygląda naprawdę imponująco, to bez odpowiedniej kontroli jego plan nigdy nie zostanie odpowiednio zaimplementowany. Możesz oczywiście wymagać od pracowników nieustannego raportowania, ale zwróć uwagę, że to wydłuży ich czas pracy.
Rozwiązanie:
W takim przypadku może przydać się systemy WMS i MES połączony z monitoringiem maszyn. Dzięki nim możesz zauważyć, jak długo zajmuje pracownikom przezbrojenie czy jaki jest rzeczywisty czas inwentaryzacji i innych działań produkcyjnych. W WMS jest także moduł, który umożliwia kierownikowi delegować i sprawdzać postępy działań poszczególnych pracowników.
Rozwiązywanie problemów w zarządzaniu produkcją – podsumowanie
Jedna z najsilniejszych przewag konkurencyjnych w XXI wieku jest wykorzystywanie sztucznej inteligencji w produkcji. Za kilka lat nowoczesny system WMS, ERP czy MES będą normą w każdej firmie. Obecnie wielu przedsiębiorców wzbrania się rękami i nogami, by nie wpuszczać AI w progi swojej hali produkcyjnej. Z perspektywy osoby doświadczonej w cyfrowym planowaniu produkcji jest to proszenie się o straty przedsiębiorstwa.
Prawda jest taka, że żaden człowiek – choćby najbardziej wybitny – nie jest w stanie dorównać robotom w procesie harmonogramowania produkcji czy rozwiązywania problemów przedsiębiorstwa. Nowoczesny system technologiczny ERP jest w stanie wykonać bardzo szczegółowe prognozy, uwzględniając zdolności produkcyjne i analizując dane historyczne z kilkunastu lat wstecz. System WMS będzie niczym Wielki Brat kontrolował wszystkie operacje technologiczne na linii produkcyjnej, sprawdzał i zarządzał pracą magazynu. Z jego pomocą kierownicy produkcji mogą sprawdzić status realizacji zleceń czy wygenerować raport dot. wydajności pracy poszczególnych pracowników. Człowiek musiałby złamać czasoprzestrzeń, by dokonać takich rzeczy i kontrolować całym procesem produkcyjnym.
Wprowadzenie technologicznych usprawnień jest przyszłością dla wszystkich firm produkcyjnych. Im szybciej tego dokonasz, tym szybciej zwiększysz jakość swoich możliwości produkcyjnych i poprawisz swoją konkurencyjność na rynku.