sztuczna inteligencja w produkcji (2)

Sztuczna inteligencja w produkcji

Wielu przedsiębiorców niestety wciąż niechętnie podchodzi do rozwiązań sztucznej inteligencji. Niezaprzeczalną prawdą jest, że AI w 99% przypadków wpływa bardzo pozytywnie na rozwój i rentowność firm. W dynamicznie rozwijającym się środowisku biznesowym XXI wieku niekorzystanie z technologicznych rozwiązań, zostawia nas w tyle za tymi, którzy takie rozwiązania wprowadzają.

Spis Treści:

Jakie rozwiązania sztucznej inteligencji w produkcji mogą poprawić jakość?

W perspektywie najbliższych kilkudziesięciu lat można powiedzieć, że firmy, które nie pójdą z duchem czasu do przodu, będą musiały ustąpić miejsca tym, które doceniły korzyści sztucznej inteligencji. Obszarem, który szczególnie może skorzystać na wdrożeniu rozwiązań AI jest produkcja. Sztuczna inteligencja wdrożona na liniach produkcyjnych może znacząco usprawnić wszelkie prace, a co za tym idzie wspomóc konkurencyjność przedsiębiorstwa.

Nowoczesne systemy zarządzania łańcuchami dostaw

Organizacja procesów związanych z łańcuchami dostaw nie należy do najprostszych zadań. Kompleksowość takich procesów sprawia, że dokonanie ich optymalizacji bez wykorzystania najnowszej technologii jest niewiele warte. Ogromną pomocą w tym zadaniu jest system WMS, który jest inteligentnym systemem do zarządzania magazynem. Z pomocą WMS można efektywnie kontrolować stany magazynowe i zadania poszczególnych pracowników.

Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji program może na bieżąco informować m.in. o potrzebach uzupełnienia zasobów. Możemy także generować inteligentne raporty, które posłużą usprawnieniu procesów w przyszłości.

Inteligentny system monitoringu maszyn, czyli sztuczna inteligencja w produkcji to już teraźniejszość

Przestoje w branży przemysłowej mogą wiązać się z ogromnymi stratami finansowymi, dlatego każdy przedsiębiorca stara się uniknąć takich sytuacji. 

O ile z dostarczeniem dostaw na czas przypilnują Cię inteligentne systemy WMS, to przestoje w pracy mogą być także spowodowane awarią urządzeń. Na szczęście tutaj z pomocą przychodzi także sztuczna inteligencja w postaci systemów MES. Systemy do monitoringu maszyn zbierają i agregują dane dot. wydajności maszyn. Tworzą także inteligentne plany dot. konserwacji maszyn, które mają zapobiegać usterkom. Informują w czasie rzeczywistym o wszelkich niespodziewanych usterkach na linii produkcyjnej. Przydatne, prawda?

Tak kompleksowe dane pozwalają na skrócenie czasu cyklu oraz obniżenie kosztów produkcji.

Kompleksowy system do zarządzania produkcją ERP

Zarówno WMS, jak i MES można połączyć z nadrzędnym systemem ERP, który umożliwia kompleksowe planowanie wszelkich zasobów przedsiębiorstwa. Pozwala on także nadzorować wszelkie procesy zachodzące w firmie. Algorytmy AI zastosowane w systemie ERP pozwalają tworzyć bardzo dokładne prognozy, a także generują wolne od błędów raporty firm produkcyjnych. 

Szczególnie w przypadku tak kompleksowych danych sztuczna inteligencja znacząco przewyższa ludzką inteligencję. Pozwala ona na tworzenie prognoz i raportów wolnych od błędów typowych dla człowieka.

Urządzenia kontrolne wyposażone w sztuczną inteligencję w produkcji

W polskim przemyśle wykorzystywanie w produkcji inteligentnych urządzeń kontrolnych wciąż brzmi dla wielu przedsiębiorców jak sen o fabrykach przyszłości. Wdrożenie sztucznej inteligencji w prostych maszynach podajnikowych może znacząco zmniejszyć możliwość wystąpienia błędów i poprawić jakość produkcji.

Na szczególną uwagę zasługują urządzenia kontrolne oparcie na metodzie Poka Yoke. Są to często dość proste czujniki podania elementu. Maszyny podają pracownikom dokładnie taką ilość elementów, jaka jest niezbędna do wykonania procesu produkcyjnego. Umożliwia to np. zastosowanie nieprawidłowej ilości elementów.

Urządzenia ostrzegawcze z AI

W przypadku automatyzacji kontrolingu na liniach produkcyjnych niezwykle pomocne są urządzenia ostrzegawcze, w których została zastosowana sztuczna inteligencja. Najczęściej wyposażone są w masę czujników, które określają, czy wytworzony produkt spełnia warunki jakości ustawione w protokole. Jeśli któryś z produktów nie spełnia wszystkich warunków wszystkich danych i informacji, które zostały wprowadzone do algorytmów, to maszyna odrzuca produkt.

Weryfikacja jakości może przybierać przeróżne formy. W najbardziej nowoczesnych maszynach sztuczna inteligencja skanuje obraz 3D wykonanego produktu lub części, a następnie weryfikuje z poprawnymi danymi. 

Sztuczna inteligencja w urządzeniach pomiarowych mediów

Ceny energii elektrycznej, gazu ziemnego i wody zatrważają większość przedsiębiorców. Choć sztuczna inteligencja w produkcji nie pomoże Ci zmienić stawki u dostawców, to może Ci pomóc zoptymalizować użycie mediów.

Smart Metering to inteligentny system pomiarowy, który nie tylko daje dostęp do danych w czasie rzeczywistym. Zbiera on także i agreguje dane dotyczące zużycia poszczególnych mediów,. Tworzy nawet prognozy na przyszłe miesiące i wysyła ostrzeżenia dotyczące możliwych przekroczeń.

AI to norma w fabrykach przyszłości

Choć jeszcze teraz wiele przedsiębiorstw z dozą dystansu przygląda się wprowadzaniu sztucznej inteligencji u konkurencji, to jej powszechne zastosowanie w produkcji przyszłości jest nieuniknione.

Jak pokazują powyższe przykłady, zastosowanie AI w produkcji stwarza wiele możliwości. Mogą one wpłynąć na poprawę jakości wyborów i lepszą obsługę zamówień. Tak pozytywne zmiany produkcyjne przyczyniają się zaś do znacznego obniżenia kosztów, co jest niezbędne dla utrzymania konkurencyjnych cen w dynamicznym biznesie XXI wieku.

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *