Produkcja masowa

Produkcja masowa – co to jest i jakie są jej wady oraz zalety

Analizując rodzaje produkcji według podziału na liczebność możemy wyróżnić trzy typy: produkcja jednostkowa, seryjna oraz produkcja masowa. Ta ostatnia cieszy się największą popularnością, dlatego w dzisiejszym artykule zajmiemy się szczegółowym opisem oraz analizą cech produkcji masowej.

Spis Treści:

Początki

Produkcja masowa nie powstałaby bez wielu bohaterów początków rewolucji przemysłowej – to dzięki twórcom nowych technologii i specjalistycznych maszyn możliwe stało się wytwarzanie produktów na skalę masową.

Początek produkcji masowej ma swoją konkretną datę: 1 grudnia 1913 r. To wtedy, ponad 100 lat temu Henry Ford bezpośrednio przyczynił się do rewolucji przemysłowej uruchamiając pierwszą na świecie taśmę produkcyjną w zakładach Highland Park w Detroit. Ford wprowadził rzecz innowacyjną, wcześniej całkowicie nieznaną: wbudowaną w podłodze taśmę, która przesuwała się z prędkością dwóch metrów na minutę i prowadziła modele samochodu przez kolejne etapy produkcji. W ten innowacyjny sposób był na niej montowany samochód osobowy Ford T.

Produkcja masowa – definicja

Najprostsza definicja wskazuje, że produkcja masowa polega na produkowaniu dużej ilości jednakowych produktów według identycznej technologii i wymaga uporządkowanego, niezwykle usystematyzowanego przebiegu produkcji.

Produkcja masowa to najprościej mówiąc system tworzenia produktów, który bazuje na ciągłości pracy. Oznacza to, że wszystkie produkty w tracie procesów produkcyjnych muszą znajdować się w ciągłym ruchu – przechodzą kolejne etapy produkcyjne, takie jak obróbkę, transport między kolejnymi maszynami czy też stanowiskami. Ciągłość pracy zakłada, że gdy jeden z produkowanych elementów opuszcza stanowisko produkcyjne czy maszynę, to od razu na jego miejsce powinien trafić kolejny element do wytworzenia. Wiąże się to oczywiście z koniecznością zaprojektowania odpowiedniego i efektywnego zakładu pracy. Wybranie odpowiednich systemów do transportu bliskiego, maszyn produkcyjnych, a nawet ustawienie stanowisk pracy tak, aby osiągać maksymalną wydajność. Co więcej produkcja masowa zakłada, że pracownicy specjalizują się w wykonywaniu określonych, powtarzalnych i często prostych czynności.

Charakterystyka produkcji masowej

Cechy charakterystyczne dla produkcji masowej to:

  • Wielkość produkcji (wysoka) przy równocześnie małej zmienności.
  • Brak zmian produktowych, niska różnorodność pracy.
  • Specjalistyczne wyposażenie techniczne.
  • Mała liczba pracowników.
  • Wysokie koszty stałe oraz niskie koszty zmienne jednostkowe.
  • Produkcja masowa jest uruchamiana na zapas według planu.

Zalety jakie ma produkcja masowa

Produkcja masowa ma zalety, niezaprzeczalnie należą do nich łatwość, ekonomiczność oraz szybkość. Przyjrzyjmy się jednak szczegółowo zaletom, jakie niesie za sobą ten sposób wytwarzania:

  • Niższe koszty wytwarzania produktu jednostkowego. Specjalizacja w wytwarzaniu, która charakteryzuje produkcję masową i przynosi o wiele lepsze wyniki w jakości i ilości.
  • Powtarzalność pracy, która pozwala na wykonanie identycznych wyrobów o tej samej jakości.
  • Powtarzalność pracy, która wspiera udoskonalenie procesów systemu produkcyjnego przedsiębiorstwa.

Wady produkcji masowej

Produkcja masowa posiada wady, których nie można pominąć przy charakterystyce tego systemu produkcyjnego. Do najczęściej wymienianych wad należą:

  • Ograniczona liczba rodzajów wytwarzanych produktów, co oznacza, że w systemy produkcji masowej nie mogą wytworzyć każdego rodzaju produktu.
  • Duże podobieństwo tworzonych produktów może zmniejszyć ich konkurencyjność na rynku.
  • Obniżenie elastyczności produkcji. Linia produkcyjna zajmuje się produkcją określonych typów wyrobów, a jej modyfikacja bądź wprowadzenie zmiany wiąże się dodatkowymi kosztami.

W Polsce wiele dużych przedsiębiorstw przemysłowych charakteryzuje się produkcją masową. Bez wątpienia ten sposób wymaga usystematyzowania przebiegu produkcji i kontroli. W codziennej optymalizacji procesów produkcyjnych pomaga Optimakers – pomaga zarządzać wszystkimi procesami produkcyjnymi i dostarcza niezbędne dane.

Skontaktuj się z nami, w ramach współpracy z klientami wspieramy nie tylko technologicznie, ale również merytorycznie:

Wypróbuj Optimakers przez 14 dni za darmo

i oszczędzaj na produkcji jak setki naszych zadowolonych klientów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *