10 korzyści z wdrożenia systemu MES w firmie produkcyjnej

10 korzyści z wdrożenia systemu MES w firmie produkcyjnej

Firmy produkcyjne – niezależnie od branży czy kraju, w którym działają – codziennie mierzą się z nowymi wyzwaniami. Aby działać, rozwijać się oraz budować przewagę konkurencyjną muszą elastycznie dopasowywać się do oczekiwań rynku oraz szybko reagować na nagłe sytuacje. Globalizacja produkcji, jej postępująca indywidualizacja oraz złożoność a także presja obniżania kosztów i zwiększania wydajności wymagają od przedsiębiorstw produkcyjnych korzystania z nowoczesnych rozwiązań wspomagających zarządzanie produkcją takich jak system MES.

Spis Treści:

System MES dla produkcji

To rozwiązanie nie bez powodu cieszy się stale rosnącą popularnością. System realizacji produkcji MES postrzegany jest jako istotny element budujący przewagę nad konkurencją. Narzędzie to, pomagając w obniżeniu kosztów produkcji i przyczyniając się do zwiększenia jakości wyrobów. Umożliwia wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom klientów przy jednoczesnej poprawie kluczowych wskaźników i realizacji założonych celów biznesowych.

Od strony technicznej, system MES to rozwiązanie informatyczne, które mapuje, monitoruje i zarządza złożonymi procesami produkcyjnymi i przepływami informacji w hali produkcyjnej. System śledzi i gromadzi informacje w czasie rzeczywistym o całym cyklu życia produkcji, od wydania zamówienia do dostawy produktu. Dostarcza decydentom kompleksowy obraz i pomaga zrozumieć obecną sytuację w hali produkcyjnej oraz podejmować odpowiednie działania w celu optymalizacji procesu produkcyjnego.

Truizmem jest stwierdzenie, że dzięki temu rozwiązaniu możesz poprawić organizację procesów i zwiększyć zyski. Jednak jest to fakt. Kluczowe obszary, które dzięki MES działają w sposób zoptymalizowany to między innymi wysyłka i produkcja, zarządzanie jakością, zarządzanie procesami, śledzenie produkcji i genealogia, kontrola dokumentów, analiza wydajności, planowanie szczegółów operacyjnych czy przydział zasobów.

Jakich korzyści niesie wdrożenie systemu MES Twojej firmie?

Szeroki zakres funkcjonalności sprawia, że z realizacja, kontrola i rozliczanie produkcji ulega znacznej automatyzacji i optymalizacji. Kluczowe korzyści jakie osiągniesz decydując się na wdrożenie systemu MES to:

  • poprawa widoczności łańcucha dostaw,
  • eliminacja zbędnych formalności i ręcznego wprowadzanie danych oraz związanej z tym ilości błędów,
  • skrócenie czasu cyklu produkcyjnego,
  • poprawa zgodności z normami i przepisami,
  • skrócenie czasu realizacji zamówień,
  • obniżenie kosztów pracy,
  • zwiększenie satysfakcji klienta,
  • zwiększenie jakości produktów,
  • skuteczniejsze zarządzanie alokacją zasobów personalnych i wykorzystaniem maszyn,
  • intuicyjny panel meldunkowy, który pozwala pracować szybciej i wydajniej.

System MES od Optimakers dostępny jest z dowolnego miejsca a Ty i Twoi pracownicy mogą się zalogować do swojego panelu nawet przy użyciu telefonu. Prostota, intuicyjność i brak ograniczeń. To tylko niektóre z istotnych cech rozwiązań Optimakers, które usprawniają radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami na produkcji. Sprawdź co jeszcze możesz zyskać dzięki MES.

Testuj System MES

Przetestuj 14 dni za darmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *