Zarządzanie produkcją w 2022 roku, jak będzie wyglądać? Prognozy w zarządzaniu produkcją od Optimakers

Kończy się rok 2021, który nie należał do łatwych. Przedsiębiorcy i osoby zarządzające firmami produkcyjnymi są już myślami w roku 2022. Planują rozwój biznesów w oparciu o swoje doświadczenie oraz prognozy jakie płyną z rynków. Dzisiaj przedstawię swoje przewidywania, jak będzie rozwijała się branża produkcyjna w 2022 roku i jakie czynniki będą miały wpływ na funkcjonowanie firm.

Czynnikiem, który od dłuższego czasu negatywnie oddziałuje na całą branżę produkcyjną jest brak surowców. Jest to spowodowane zwiększoną produkcją, którą gospodarka odrabiała straty po zamknięciach w związku z COVID-19. Co więcej, firmy zaczęły zamawiać produkty na magazyn i zwiększały swoje zapasy. Na brak surowców miały wpływ również zerwane łańcuchy dostaw, szczególnie w przypadku, gdy surowce musiały dopłynąć np. z Chin (brak kontenerów).

Spis Treści:

Surowce i łańcuch dostaw w produkcji 2022

W 2022 roku sytuacja powinna wracać do normalności, ponieważ firmy zapełnią już swoje magazyny i uzupełnią zapasy. W 2022 roku łańcuchy dostaw zostaną odbudowane – cześć firm podjęła już decyzję o wybudowaniu fabryk Europie, aby dostęp do surowców był pewniejszy i bezpieczniejszy.
COVID-19 jako czynnik, który ostatnio namieszał w gospodarce nadal będzie miał spory wpływ na zachowanie się managerów firm. Jego oddziaływanie na całą gospodarkę będzie się zmniejszał. Szczepienia oraz „przyzwyczajenie” się do wirusa powoduje, że COVID-19 nie będzie już głównym blokerem do rozwoju przedsiębiorstw produkcyjnych.

Ciągłość produkcji i obniżenie kosztów – cele firm w 2022 roku

Za taki bloker w rozwoju firm należy wziąć brak pracowników a przede wszystkim tych z odpowiednimi kwalifikacjami. Brak rąk do pracy odczuwa już każda firma produkcyjna. Trendem, który będzie się umacniał w 2022 roku to automatyzacja pracy, zastępowanie człowieka automatami przy czynnościach powtarzalnych oraz czasochłonnych. Firmy będą inwestowały w nowe technologie, które dają gwarancję ciągłości produkcji oraz obniżenia kosztów.

Czynnikami które będą zwiększać niepewność w biznesie w 2022 roku to rosnąca inflacja oraz zmiany w przepisach, czyli tzw. „Nowy Ład”. Te czynniki będą oddziaływać na całą gospodarkę i także na branżę produkcyjną. Należy dobrze przygotować się do tych zmian od strony formalno-prawnej, czyli przeprowadzić konsultacje z doradcami podatkowymi, prawnikami. Aby spokojnie planować rozwój swojej firmy w 2022 roku. Natomiast presja inflacyjna w przyszłym roku powinna się zmniejszyć w okolicach wakacji. Ceny surowców ustabilizują się, a podwyżki dla pracowników zmniejszą tempo.
Pozytywnym akcentem jest prognoza wzrostu gospodarczego w naszym kraju. Prognozy OECD przewidują, że w roku 2022 PKD Polski wzrośnie o 5,3% i będzie większy od Chin!

źródło: forsal.pl

Jak przygotować firmę produkcyjną na zmiany w 2022 roku?

Firmy produkcyjne w 2022 roku nie będą miały łatwo. Na pewno wygra ten kto lepiej przygotuje się do zachodzących zmian. Jedną z rzeczy, którą może zrobić właściciel lub manager firmy produkcyjnej to zastąpić Excel profesjonalnym systemem do zarządzania produkcją i magazynem. System będzie na bieżąco dostarczał niezbędnych danych, aby w roku 2022 podejmować wyłącznie trafne decyzje zarządcze.

Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób najlepiej przygotować firmę na zmiany, wypróbuj rozwiązania Optimakers przez 14 dni za darmo i skorzystaj z doświadczenia specjalistów!

1 comments

  1. […] a także różnice kulturowe, które utrudniają adaptacje personelu zagranicznego w Polskich produkcjach. Zacznijmy jednak od […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *