Zdalne zarządzanie produkcją: wyzwania i możliwości

W XXI wieku zdalne zarządzanie produkcją nie jest już wymysłem filmów science-fiction, lecz faktem. Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala na zdalne planowanie, zarządzanie i operowanie produkcją w czasie rzeczywistym. Jest to nie tylko nowa możliwość dla pracy zdalnej, lecz także unikatowa możliwość dla kierowników i właścicieli przedsiębiorstw – mogą z dowolnego miejsca na całym świecie dopilnować każdego działania i procesu. Taka wizja brzmi zachwycająco, jednak każda moneta ma dwie strony i w tym artykule omówimy szczegółowo wyzwania i możliwości, jakie niesie za sobą zdalne zarządzanie produkcją.

Co znajdziesz w artykule?

  1. Zdalne zarządzanie produkcją – co to właściwie znaczy?
  2. Możliwości zdalnego zarządzania produkcją
  3. Zdalne zarządzanie produkcją – korzyści
  4. Zdalne zarządzanie i planowanie produkcji – wyzwania
  5. Dlaczego systemy do zdalnego zarządzania produkcją są przymusem przyszłości?

Zdalne zarządzanie produkcją – co to właściwie znaczy?

Zdalne zarządzania produkcją polega na wykorzystaniu zaawansowanych technologii, które pozwalają na kontrolę produkcji z dowolnego miejsca na całym świecie.

Możliwości zdalnego zarządzania produkcją

Istnieje wiele rozwiązań, które pozwalają na zdalne zarządzanie produkcją w przedsiębiorstwach.

Podstawowe funkcjonalności można znaleźć we współdzielonych dyskach przechowywanych w przestrzeni chmurowej. W kalendarzach czy arkuszach online można łatwo omówić kwestie związane z prostymi sprawami, takie jak:

  • spotkania zarządu,
  • bezpośrednia komunikacja w firmie,
  • czy rozdzielenie odpowiedzialności pomiędzy pracowników.

Jednak to zadania z zakresu automatyki procesów pozwalają na pracę zdalną z monitoringiem bieżących działań. Wykorzystanie systemów MES czy WMS sprawia, że personel kierowniczy może zarządzać wszelkimi procesami w czasie rzeczywistym.

System MES dostarcza dane, dzięki którym kierownik może optymalizować proces produkcji. Wprowadzenie tego rozwiązania informatycznego dostarcza takich możliwości jak:

  • stałe monitorowanie procesu produkcji,
  • analiza wydajności stanowisk, maszyn i linii produkcji,
  • śledzenie zasobów,
  • nadzór nad obiegiem danych,
  • monitoring wydajności pracowników,,
  • podział zadań poszczególnym pracownikom.

System WMS to informatyczny system magazynowy, który pozwala na zdalne monitorowanie całej infrastruktury magazynu. Dzięki niemu menedżerowie mogą zarządzać produktami na magazynie, co wpływa na płynność produkcji, a więc także obsługę klientów.

Większość systemów informatycznych jest ze sobą kompatybilna. To znaczy, że zdalne podejmowanie decyzji przy użyciu jednej platformy może dotyczyć zarówno magazynu, produkcji, jak i łańcucha dostaw. Powyższe systemy mogą zostać także poszerzone o IoT (internet rzeczy), które dostarczają informacji bezpośrednio ze stanowiska maszyny bez udziału ludzkiego czy Cyfrowego Bliźniaka, który umożliwia sprawdzenie efektywności zmian jeszcze przed ich wdrożeniem.

Zdalne zarządzanie produkcją – korzyści

Zacznijmy od plusów, czyli jakie korzyści zapewnia przedsiębiorstwu zdalne zarządzanie produkcją.

Zarządzanie produkcją z każdego miejsca na świecie

Kierownik czy menedżerowie nie muszą już bezpośrednio przychodzić na halę produkcji, by kontrolować wszelkie procesy. Jest to nie tylko dla nich duży komfort, lecz także korzyść dla firmy.

Choć obecna sytuacja pozwala nam na nieograniczone przemieszczanie się i gromadzenie w dużej ilości, to jeszcze nie tak dawno mieliśmy ogromny problem z pandemią COVID. Koronawirus bardzo mocno uderzył nie tylko w zdrowie Polaków, lecz także polski przemysł. Niezcyfryzowane przedsiębiorstwa miały ogromny, by zapewnić produkcję na optymalnym poziomie. Głównym problemem była właśnie kadra managerska.

Doświadczenie takich zdarzeń powinno być dla nas przestrogą na przyszłość. Systemy WMS czy EMS nie są wymysłem branży IT. Są one niezbędne, by firma zachowała swoją konkurencyjność w przemyśle 4.0.

Zmniejszenie marnotrawstw na produkcji

Systemy do zdalnego zarządzania produkcją pozwalają w czasie rzeczywistym śledzić zasoby i przebieg pracy. W przypadku najbardziej zaawansowanych parków technologicznych takie informacje dostajemy bezpośrednio od sprzętu/maszyny, dlatego mamy pewność, że dostarczona informacja jest wolna od błędu ludzkiego.

Znajomość dokładnych danych pozwala na perfekcyjną produkcję zgodną z metodą Just in Time. Zapewnienie dokładnej ilości surowców, która odpowiada potrzebom rynku, jest gwarantem zmniejszenia kosztów na powierzchnie magazynowe, a także zmniejszeniem marnotrawstw dóbr, które są szczególnie bolesne w przemyśle spożywczym.

Możliwość zatrudnienia specjalistów w systemie zmianowym

Unikatową cechą zdalnego zarządzania produkcją jest możliwość zatrudnienia specjalistów z każdego zakątka świata, co daje możliwość nieustannej pracy zmianowej.

W Polsce rzadko kiedy menedżerowie godzą się na nocne zmiany na produkcji. W przypadku zdalnego zarządzania procesami ten problem znika. Wykwalifikowani pracownicy z każdego zakątka świata mogą podejmować efektywne decyzje o każdej porze dnia i nocy w Polsce.

Obniżenie kosztów zatrudnienia

Kolejnym plusem zdalnej kontroli produkcji jest obniżenie kosztów pracowników. Jak to możliwe? Jeśli zatrudnisz pracownika z drugiego końca świata, to prawdopodobnie koszty jego utrzymania będą znacząco niższe.

Indie są doskonałym przykładem takiego państwa. Indyjscy specjaliści są doskonali w zdalnym zarządzaniu produkcją, z czego chętnie korzystają duże korporacje. Małe i średnie przedsiębiorstwa wciąż boją się tak znaczących zmian w organizacji pracy, jednak warto uczyć się od najlepszych – skoro najwięksi w branży tak robią, to znaczy, że indyjski pracownik nie jest w niczym gorszy niż polski.

Wyższe dochody przedsiębiorstwa

Lepsze zarządzanie procesami, niższe koszty pracowników i magazynu znacząco przyczyniają się do poprawy kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Firmy, które działają w oparciu o nowoczesne technologie zyskują przewagę konkurencyjną, której nie prześcignie żadne przedsiębiorstwo zarządzane w tradycyjny sposób.

Zdalne zarządzanie i planowanie produkcji – wyzwania

Żadne rozwiązanie – nawet to najbardziej perfekcyjne – nie jest pozbawione wad.

Poprawne wdrożenie

Głównym problemem, z którym spotykają się przedsiębiorstwa, jest poprawne wdrożenie technologii informatycznych. Jeśli chcesz, by system zdalnego zarządzania produkcją działał prawidłowo, to wszelkie procesy musza być prawidłowo zautomatyzowane.

Poprawna integracja między systemami czy skonfigurowanie urządzeń nie jest zadanie dla laika. Do takiego zadania należy zatrudnić wyspecjalizowane osoby, które znają system i wiedzą, jak duża odpowiedzialność zależy od jego poprawnego skonfigurowania.

Świadomość pracowników

Cała produkcja musi mieć świadomość tego, że wdrożone rozwiązania są dla dobra ogółu. Wśród pracowników nie może istnieć przekonanie, że wdrożony system informatyczny będzie „zabierał im pracę”. Muszą wiedzieć, że metoda zdalnego zarządzania produkcją jest efektywna i bezpieczna.

Jeśli pracownicy będą niestarannie raportować wykonane zlecenia – będą pomijać niektóre z dokumentów czy zapomną o zapisaniu nowych zadań – to zdalni kierownicy będą dostawać niepoprawne dane.

Zdalne zarządzanie produkcją jest możliwe, jeśli w proces jest zaangażowany cały personel.

Dlaczego systemy do zdalnego zarządzania produkcją są przymusem przyszłości?

Według raportu EY Automatyzacja w Polsce, „rynek zautomatyzowanych technologii rośnie w tempie około 40% rocznie”. Przedsiębiorstwa, które stawiają na wdrożenie nowoczesnych technologii, zostają naturalnymi liderami na rynku.

W nowej rzeczywistości szalona dynamika zmian rynkowych wymaga wdrożenia systemów, które poprawią wydajność w każdej sytuacji.

Wróćmy na chwilę do roku 2019, gdy nastała nas pandemia covid-owa. Firmy produkcyjne musiały zatrzymać swoje działania lub zmniejszyć ilość osób pracujących ze względu na bezpieczeństwo. Takie zmiany mogą wpłynąć na znaczące zaburzenie płynności produkcji i w znaczącej większości przypadków, tak właśnie było.

Systemy umożliwiające zdalne zarządzania produkcją w przedsiębiorstwie są ratunkiem w takich chwilach. Wszyscy kierownicy mogą monitorować zadania pracowników w czasie rzeczywistym czy identyfikować problemy związane z dostawami, co znacząco skraca czas reakcji na wszelkie niepoprawności.

Doświadczenie przeszłości nauczyło wielu przedsiębiorców, że zdalne zarządzanie zasobami jest jedyną szansą na płynność finansową w najbardziej szalonych czasach. Dzięki nim firma może sprawnie funkcjonować w każdej sytuacji.