Zintegrowany system zarządzania produkcją

Globalizacja produkcji oraz konieczność ciągłej walki o utrzymanie pozycji na rynku powoduje, że przedsiębiorstwa zmuszone są do nieustannego wprowadzenia usprawnień. Dotyczy to zarówno optymalizacji procedur, technologii, wykorzystywanego sprzętu, jak i wdrażania nowoczesnych systemów informatycznych wspierających realizację produkcji.

Zintegrowane systemy zarządzania produkcją są wygodnym rozwiązaniem, ponieważ scalają wewnętrzne procesy, gwarantując dostęp do danych o zasobach z poziomu jednego narzędzia. Inwestycja w tego typu rozwiązanie znacząco podnosi wydajność i efektywność produkcji, zwiększając tym samym przewagę rynkową przedsiębiorstwa.

Zintegrowany system zarządzania produkcją – co obejmuje?

Rozwój systemów zarządzania produkcją jest dynamiczny, a każda kolejna odsłona – nowe rozwiązanie – wchłania możliwości poprzedniego. Podstawą rozwoju systemów dla produkcji jest równie szybki postęp w zakresie rozwiązań ICT oraz IoT. Połączenie dostępnej wiedzy i możliwości powoduje połączenie m.in. funkcji sterowania zapasami z planowaniem i harmonogramowaniem produkcji. Warto wspomnieć o kontroli wykonania, a także zarządzaniem magazynem, utrzymaniem ruchu i konserwacją maszyn. W zależności od producenta, zintegrowane oprogramowanie do zarządzania produkcją, może zawierać moduły związane z zarządzaniem relacjami z klientami. A także kooperacją z podwykonawcami, moduły do rozliczania czasu pracy. Dodatkowo liczne integracje wspierające realizację procesów biznesowych firmy (np. z programami księgowymi, fakturowymi itp.).

Co zyskujesz dzięki zintegrowanym systemom zarządzania produkcją?

Systemy umożliwiające zintegrowane zarządzanie produkcją są jednym z istotniejszych elementów na drodze do wzrostu wydajności procesów produkcyjnych. Dają one realny obraz wskaźników efektywności i dostarczają aktualne dane o postępach, wąskich gardłach i możliwych problemach. Szczegółowe raporty, prognozy i symulacje ułatwiają wdrażanie usprawnień i podejmowanie strategicznych decyzji. Co równie istotne, zintegrowane systemy dla produkcji zwiększają szybkość reagowania na zmiany i pozwalają na większą elastyczność w działaniu.

Wśród licznych korzyści wdrożenia kompleksowych systemów zarządzania produkcją warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 • elastyczny harmonogram produkcji, który uwzględnia wiele zmiennych tj. technologie, urlopy, macierze uprawnień, moce przerobowe, aktualnie realizowaną produkcję itp.,
 • pełną kontrolę nad wykonaniem produkcji – dzięki danym aktualizowanym w czasie rzeczywistym, raportom i powiadomieniom,
 • kontrolę nad zapasami i zamówieniami,
 • optymalne zarządzanie zasobami (materiały, surowce, pracownicy, stanowiska, maszyny itp.).
 • wzrost terminowości realizacji zleceń,
 • wzrost efektywności produkcji, dzięki właściwym decyzjom podejmowanym na podstawie rzetelnych i aktualnych danych,
 • standaryzację procesów,
 • usprawnienie przepływu komunikacji i ograniczenie liczby błędów,
 • swobodny dostęp w dowolnym miejscu i czasie, przy użyciu urządzenia mobilnego z Internetem,
 • ograniczenie liczby i czasu trwania przestojów oraz kosztów napraw maszyn,
 • ograniczanie kosztów produkcji.

System zarządzania produkcją MES 

Optimakers oferuje system MES do zintegrowanego zarządzania produkcją. Umożliwi Tobie oraz Twojemu zespołowi efektywne planowanie produkcji i kontrolę jej realizacji. Pomoże usprawnić kontrolę procesu produkcyjnego, parametrów maszyn i wiele innych. System od Optimakers jest elastyczny i dostosowuje się do Twoich potrzeb. Możesz wdrożyć go w całości lub wybrać niezbędne na dany moment moduły.

Optimakers zawiera moduły tj.:

 • planowanie produkcji – system APS ,
 • zarządzanie magazynem – system WMS,
 • kontrola, realizacja i rozliczanie produkcji – System MES,
 • kontrola czasu pracy i rozliczanie pracowników – system RCP,
 • utrzymanie ruchu – system CMMS,
 • zarządzanie bazą kontrahentów i ofertami – system CRM,
 • odczyty z maszyn – SCADA.

Zespół Optimakers dostarcza rozwiązania informatyczne wspierające kluczowe obszary produkcji. Jest to całkowicie polskie rozwiązanie, które zostało stworzone i jest nadal rozwijane w oparciu o potrzeby i informacje zwrotne od klientów. System zawiera niezbędną ilość funkcjonalności i jest zaprojektowany w sposób umożliwiający prostą, intuicyjną obsługę. Zapewnia zdalny dostęp zawsze wtedy kiedy tego potrzebujesz. Jest to uniwersalne narzędzie, odpowiednie dla firm produkcyjnych różnej wielkości. Bez względu na branżę. Porozmawiaj z doradcą Optimakers, aby dostosować narzędzie do Twoich potrzeb i profilu działalności!

Bezpłatna konsultacja

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie wersją testową naszego systemu!
W nim znajdziesz nie tylko raporty, ale także wiele innych funkcji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *