Automatyczne systemy magazynowe

Szybkość i precyzja w reagowaniu oraz rzetelne dane to podstawa sprawnych operacji magazynowych i logistycznych. Z roku na rok coraz więcej firm produkcyjnych inwestuje w automatyczne systemy magazynowe. Stale rosnącym zainteresowaniem cieszą się także systemy gospodarki magazynowej, które usprawniają i automatyzują codzienne zadania.

Połączenie tych dwóch rozwiązań przyczynia się do znacznego wzrostu wydajności procesów magazynowych oraz ułatwia realizację założonych celów biznesowych. O jakich dokładnie narzędziach mowa?

Spis treści:

  1. Automatyczny system magazynowy – co to jest?
  2. Magazyn automatyczny a automatyczne systemy magazynowe
  3. Automatyzacja magazynu – korzyści

Automatyczny system magazynowy – co to jest?

Osoby poszukujące rozwiązań usprawniających pracę firm produkcyjnych i dystrybucyjnych często natykają się na pojęcie automatycznego systemu magazynowego. Choć jest ono wielu artykułach łączone z tematem systemów IT do zarządzania magazynem, chodzi jednak o coś innego. Sformułowanie to tyczy się automatyki magazynowej.

Rozwiązania z tej kategorii przyczyniają się do bezpośredniej automatyzacji zadań wykonywanych na magazynie. Dzieje się to poprzez wdrożenie automatycznego magazynu pojemnikowego lub automatycznych magazynów paletowych. Kluczowym elementem takiego nowoczesnego magazynu jest korytarz, w którym znajduje się układnica. Na bokach zainstalowane są regały z pojemnikami lub tacami. Na końcu regału znajduje się wyznaczone miejsce, w którym operator obsługuje załadunek.

W jaki sposób działa to w praktyce? Układnica, z pomocą systemu przenośników, podaje pojemnik na stanowisko załadowcze. Gdy operator wykona zadania, pojemnik jest automatycznie odstawiany na regał. Pracą urządzeń zawiaduje oprogramowanie, które czuwa nad prawidłowym przebiegiem zdefiniowanych procesów. Minimalizuje to ryzyko błędów i generuje duże oszczędności czasowe oraz – co równie ważne – pozwala optymalnie wykorzystać przestrzeń magazynową.

Wraz z rozbudową procesów, automatyczny system magazynowy może być powiększany o kolejne układy przenośników. Analogicznie, można zdecydować się na wdrożenie wersji paletowej. Automatyczne magazyny paletowe integrują działanie regałów, oprogramowania oraz układnic w kompleksowy system.

 Automatyczne systemy magazynowe.

Magazyn automatyczny a automatyczne systemy magazynowe

Automatyczne systemy magazynowe to pojęcie szersze. Tak zdefiniowany magazyn posiada zoptymalizowane wszystkie procesy logistyczne – od momentu przyjęcia, przez magazynowanie, kompletację, na wysyłce kończąc. Wspomniane usprawnienia obejmują zarówno automatycznie sterowane urządzenia, jak i system zarządzania magazynem – WMS. Zastosowanie kompleksowej automatyzacji jest odpowiedzią na potrzeby rynkowe. Coraz krótsze cykle zamówieniowe, mniejsze partie, krótki czas dostawy, presja na obniżenie ceny przy zachowaniu wysokiej jakości – wszystko to powoduje, że magazyny automatyczne stają się niezbędne do efektywnego prowadzenia biznesu w tej branży.

Automatyzacja magazynu – korzyści

Przyczyn, dla których warto usprawnić pracę magazynu jest wiele. Najważniejsze z nich to rosnące koszty wynajmu powierzchni magazynowej oraz opłacania personelu, większa złożoność procesów produkcyjnych i zarządzania zamówieniami a także wyższe oczekiwania klientów.

Zalety wdrożenia automatycznych systemów magazynowych oraz systemu WMS to m.in.

  • większa przepustowość,
  • szybszy i bezpieczniejszy przepływ materiałów,
  • szybsza realizacja zamówień,
  • dokładność w zarządzaniu zamówieniami,
  • wzrost efektywności w zakresie wykorzystania przestrzeni magazynowej,
  • obniżenie kosztów działalności,
  • większa produktywność magazynu.

Aby dowiedzieć się więcej, na temat wdrożenia systemu WMS w Twojej firmie zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą.

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *