Magazyn to kluczowe miejsce dla firm dystrybucyjnych i przedsiębiorstw produkcyjnych – brak odpowiedniej organizacji na tym początkowym etapie uniemożliwia wydajną pracę całej produkcji czy dalszej dystrybucji. W dobie przemysłu 4.0. i filozofii lean, gdzie królują optymalizacja i nowoczesne technologie, podstawą dla efektywnych działań staje się zautomatyzowany magazyn.
Sytuacja wywołana pandemią dodatkowo zmusiła wszystkie branże do korzystania z rozwiązań usprawniających pracę, ograniczających koszty i minimalizujących bezpośrednie kontakty międzyludzkie. Co to oznacza w praktyce dla firm produkcyjnych? O tym poniżej.
Automatyzacja produkcji przemysłowej – dostępne rozwiązania
W ramach tego szerokiego pojęcia mamy wiele możliwości wyboru– zaczynając od robotów mobilnych (wózki AGV) i gogli AR szczególnie zyskujących na popularności w czasie pandemii, przez automatyczne magazyny drobnicowe, na kompleksowych systemach magazynowych z automatyczną układnicą kończąc. W tej materii trudno jest mówić o najlepszym rozwiązaniu – na decyzję wpływ ma wiele czynników tj. przyjęta strategia działania, budżet przedsiębiorstwa, skala prowadzonego biznesu czy wielkość wytwarzanych/magazynowanych komponentów i produktów. Pewne jest, że system powinien być na tyle elastyczny, by mógł komunikować się z urządzeniami różnych producentów, a także w ramach rozwoju przedsiębiorstwa umożliwiać rozbudowę o kolejne funkcjonalności i moduły.
Program magazynowy WMS wspiera automatyzację
Program do zarządzania gospodarką magazynową jest niezbędny do pełnego wykorzystania potencjału różnych elementów wyposażenia przedsiębiorstwa. System WMS, współpracując z czytnikiem kodów kreskowych czy terminalem mobilnym pozwala na automatyczne rejestrowanie materiałów przyjmowanych na magazyn (nadany kod np. RFID jest podstawą do identyfikacji danego detalu na każdym etapie ścieżki magazynowania). To narzędzie umożliwia też szybkie i precyzyjne wyszukiwanie produktów czy surowców w magazynie. Oprogramowanie WMS automatycznie rejestruje każdorazowe pobieranie komponentów, dzięki czemu dane o stanie magazynowym są cały czas aktualizowane w czasie rzeczywistym – program pilnuje zarówno minimalnych jak i maksymalnych stanów magazynowych i uwzględnia je w raporcie zapotrzebowania surowcowego.
Program WMS od OptiMES posiada również funkcjonalności takie jak:
- bieżący monitoring miejsca składowania,
- wyznaczanie optymalnej ścieżki komisjonowania towarów,
- baza produktów, półproduktów, surowców, materiałów w jednym miejscu,
- elastyczne magazyny i kategorie magazynowe,
- automatyczne dokumenty magazynowe,
- definiowanie dowolnego typu dokumentów,
- łatwa integracja z programami księgowymi i płynny przepływ danych,
- pełne traceability,
- powiadomienia i alarmy o zdefiniowanych przez użytkownika zdarzeniach.
System WMS umożliwia łączenie magazynu z halą produkcyjną – zintegrowanie z robotami mobilnymi AVG pozwala bezobsługowo transportować materiały/półprodukty o zróżnicowanych gabarytach. Dzięki skanerom laserowym i GPS wózek dobiera najbardziej optymalną trasę przejazdu i skutecznie unika przeszkód czy kolizji. Z kolei układnice wykorzystywane w zautomatyzowanych systemach magazynowych odciążają pracowników, którzy zamiast pobierać i odkładać materiał na półki, mogą zająć się bardziej istotniejszymi biznesowo i mniej powtarzalnymi zadaniami. Układnica transportuje materiały w oparciu o dane dostarczane właśnie przez system WMS. To oprogramowanie do zarządzania magazynem może dodatkowo zintegrować pracę układnicy i maszyn do załadunku/rozładunku detali z maszyn obróbczych.
Aby dowiedzieć się więcej o możliwościach systemu WMS już teraz przetestuj bezpłatną wersję systemu lub porozmawiaj z doradcą Optimakers!
Ze względu na strukturę organizacyjną, osoba zajmująca się Zamówieniami nadzorowała również proces realizacji poszczególnych zleceń – tak aby informować klientów o postępach pracy.
Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!