Jak system MES wspiera transformację Przemysłu 4.0.?

Przemysł 4.0 to kolejna odsłona cyfrowej transformacji przemysłu, która polega ona na wdrażaniu zaawansowanych technologii i narzędzi zbierających dane i kierujących inteligentnymi działaniami. System MES wspiera zarządzanie produkcją i jest nieodzownym elementem w procesie wdrażania usprawnień i cyfryzacji w polskich przedsiębiorstwach produkcyjnych.

Sprawdź w jaki sposób program MES ułatwia kontrolę i planowanie produkcji oraz wpływa na zwiększenie wydajności procesów produkcyjnych

Spis Treści:

Co to jest przemysł 4.0?

Kolejna, czwarta już rewolucja przemysłowa wprowadza do rzeczywistości biznesowej nową jakość. Zakłada ona integrację inteligentnych systemów i maszyn a także ciągłe wprowadzenie zmian w procesach, co powoduje większą wydajność oraz elastyczność działania.

Przemysł 4.0. wprowadza technologie, które pozwalają na bieżącą, wielostronną komunikację i dostęp do ogromnej bazy danych, zawierającej informacje o wysokim poziomie szczegółowości – obrazujące zarówno procesy historyczne, bieżące jak i pozwalające na zaawansowane prognozy i symulacje. Rewolucja 4.0. pomaga maksymalnie wykorzystać zasoby fabryki i uwalnia zespół produkcyjny od ręcznego wykonywania zadań. Dzięki temu pracownicy mogą skupić się na tworzeniu wartości dodanej – zgadywanie ustępuje miejsca rzetelnej analizie i świadomemu planowaniu.

Przemysł 4.0. a korzyści dla firm produkcyjnych

Połączone z systemami maszyny zbierają ogromne ilości danych, które mogą pomóc w wielu obszarach zarządzania produkcją. Od kontroli wykonania produkcji, przez skuteczne harmonogramowanie, zapewnienie odpowiednich stanów magazynowych, utrzymanie ruchu i konserwację predykcyjną. Po zwiększanie wydajności pracy maszyn i ludzi, optymalne gospodarowanie zasobami, przestrzenią oraz ograniczenie problemów z odpadami. Analiza danych pomaga wykrywać pewne wzorce i wyciągać wnioski, dzięki którym producenci mogą szybko i skutecznie optymalizować działania i koszty. Bez nadszarpywania przy tym wymaganego standardu jakości wyrobu.

Jak działa system MES?

System MES dzięki swoim funkcjonalnościom idealnie wpisuje się w trendy cyfrowej transformacji. To narzędzie nie tylko usprawnia działania i rozwiązuje większość typowych problemów występujących na produkcji – przede wszystkim przekształca procesy produkcyjne z ręcznych na cyfrowe – identyfikując wąskie gardła i obszary, których optymalizacja może stanowić o przewadze konkurencyjnej.

System MES od Optimakers pozwalają na:

 • śledzenie w czasie rzeczywistym zaplanowanych prac i postępów procesów produkcyjnych,
 • dokładną analizę planu operacyjnego, uwydatniającego wąskie gardła i możliwe ryzyka,
 • szybkie przeplanowanie- w sposób automatyczny lub ręcznie,
 • wydajną pracę z użyciem panelu mobilnego (umożliwiającego m.in. rozdzielenie pracy między stanowiska – precyzyjne listy zadań i terminy realizacji, raportowanie, automatyczne rozliczenia czasu pracy, surowców i narzędzi i wiele innych),
 • utrzymanie wysokich standardów jakościowych,
 • sprawną kompletację, załadunki oraz spedycję,
 • łatwą integrację z dowolnym czytnikiem kodów kreskowych i drukowanie etykiet z poziomu panelu,
 • tworzenie automatycznych dokumentów magazynowych,
 • sprawną i bezbłędną komunikację między pracownikami i przełożonymi,
 • efektywny przepływ dokumentów w formie elektronicznej,
 • drukowanie papierowych kart pracy z kodami kreskowymi – jako alternatywa dla panelu meldunkowego,
 • pełne traceability, zachowanie zgodności z normami i certyfikatami,
 • naliczanie wynagrodzeń i rozliczanie czasu pracy,
 • sprawdzanie i korygowanie normatyw.

System od Optimakers daje użytkownikom dostęp do danych o każdym aspekcie produkcji. Zapewnia precyzję i przejrzystość informacji oraz intuicyjność w użyciu, dzięki czemu zyskujesz pełną kontrolę nad produkcją. Zgodnie z założeniami przemysłu 4.0. jest też łatwy w integracji z większością popularnych na rynku systemów wykorzystywanych w firmach produkcyjnych. Poznaj wszystkie możliwości modułów wchodzących w skład systemu i porozmawiaj o wdrożeniu z doradcą Optimakers.

Ze względu na strukturę organizacyjną, osoba zajmująca się Zamówieniami nadzorowała również proces realizacji poszczególnych zleceń – tak aby informować klientów o postępach pracy.

Testuj System MES

Przetestuj 14 dni za darmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *