System do produkcji czy do magazynu, to rozwiązanie, które pomaga w optymalizacji procesów, skraca czas pracy, ale także… pomaga w lepszej kontroli pracowników. Jak i dlaczego? Ponieważ posiada stosowne ku temu funkcje, które umożliwiają taką kontrolę. Ma to wiele innych zalet, jak analiza czasu pracy, ale też… pomaga pracownikowi w organizowaniu zadań i skraca czas na ich sprawdzanie, czy pobieranie.
Ale od początku…
Dlaczego kontrola pracownika jest istotna?
Kontrola pracowników w zakresie zarządzania produkcją i magazynem ma kluczowe znaczenie z wielu powodów. Po pierwsze, umożliwia ona identyfikację ewentualnych problemów w procesie produkcyjnym lub magazynowym. Jeśli pracownik wykonuje zadania niewłaściwie lub popełnia błędy, systemy zarządzania pozwalają szybko zidentyfikować te problemy i podjąć działania naprawcze.
Po drugie, kontrola pracowników jest niezbędna do utrzymania efektywności i produktywności. Dzięki ścisłej kontroli można monitorować, ile czasu pracownik poświęca na dane zadanie i czy wykonuje je zgodnie z ustalonymi standardami. To pozwala na dostosowanie planów produkcyjnych do rzeczywistych możliwości pracowników.
Wreszcie, kontrola pracownika pomaga zapobiegać kradzieży lub nadużyciom. W magazynach, gdzie przechowywane są cenne produkty, ważne jest, aby monitorować, czy pracownicy nie próbują je wykradać lub dokonywać nieautoryzowanych transakcji.
Jak system do produkcji pomaga w kontroli pracownika?
Zaznaczmy na początku, że system można skonfigurować w zależności od potrzeb i dzieli się on na dwie części. Interfejs dla administratora, który w czasie rzeczywistym może monitorować aktualne wydarzenia na produkcji lub magazynie, czyli co zostało wykonane, w jakiej ilości, w jakiej lokalizacji znajduje się dany produkty czy półprodukt. Skąd biorą się te dane? Z panelu meldunkowego, który jest osobnym interfejsem widocznym dla pracownika.
Zobacz także: Harmonogramowanie produkcji
Pracownik loguje się za pomocą kodu PIN, na przykład podczas rozpoczęcia pracy i ma przygotowaną listę zadań, a także zdarzeń czy wypadków, które musi raportować.
Wcielmy się w rolę osoby zarządzającej fikcyjną produkcją. Potrzebujemy narzędzia, które pomoże nam w:
- Rozliczaniu czasy pracy pracownika,
- Kontroli odpadów,
- Meldowaniu zdarzeń,
- Skanowaniu etykiet, lokalizacji produktów
To cztery przykłady, które pierwsze przychodzą na myśl. W ramach bezpłatnych konsultacji i prezentacji systemu, które prowadzimy, to przykłady, które najczęściej interesują osoby zarządzające produkcją i magazynem.
I teraz jak to wygląda w praktyce? Do dyspozycji pracownik ma wspomniany panel meldunkowy, który wcześniej zostaje przygotowany pod wyżej wymienione potrzeby. Po zalogowaniu pojawia się lista zadań do pobrania. Na przykład “Zmontuj 10 elementów”. Pracownik pobiera to zadanie i zaczyna naliczać się czas. Gdyby chciał iść na przerwę, na przykład na papierosa, ma ku temu specjalne pole, które odznacza i praca zostaje przerwana, a nalicza się czas przerwy. Gdyby coś się stało, na przykład dany element nie działał, pracownik również może o tym zaraportować. W tym samym czasie osoba zarządzająca analizuje sobie sytuację na produkcji i widzi, że Jan Nowak jest na papierosie, albo zgłasza, że jakiś element nie działa.
Jest tutaj dodatkowa możliwość kontroli. Przykładowo w ubojni, jest sporo odpadów, a zarząd chce kontrolować, ile tych odpadów dokładnie jest, aby uniknąć kradzieży z produkcji lub innym stratom finansowym. W takiej sytuacji pracownik może raportować, ile kilogramów produktu weszło na proces produkcji, ile odpadło, a ile wyszło. Te realne liczby pomagają zapobiegać wielu stratom, a także pomaga w kontroli pracownika.
Koniec końców dany produkt należy umieścić w magazynie. Nie mając żadnego systemu, pracownik zapewne za pomocą długopisu notuje, gdzie umieścił spakowany produkt, a potem przekazuje tę informację dalej do zarządu, który i tak tonie w stosach papierów.
Tymczasem w kontroli może pomóc znów panel meldunkowy. Podkreślam, że system jest procesowy. To oznacza, że żeby zacząć proces B, należy skończyć proces A. A wszystko to potwierdzać dokumentacją, na przykład przyjęciem zewnętrznym. Mówiąc prościej, jak odbieram towar od dostawcy, muszę klepnąć dokument. Jak przekazuje go dalej, muszę klepnąć dokument. Jak produkcja wykona swoją robotę, potwierdza to dokumentem i daje do magazynu. Wszystko odbywa się procesowo. Wracając do meritum tematu, tutaj system pomaga w generowaniu etykiet i skanowaniu ich kodem kreskowym. Informacje przesyłane są do lokalizacji magazynu, gdzie znów osoba zarządzająca magazynem, ma do tego pełny wgląd. Wie także dokładnie, że pracownik Jan Kowalski, o godzinie 15:50 umieścił w danej lokalizacji, konkretny produkt. Wiemy, kto, gdzie i kiedy. A Jan Kowalski skanuje kod również przy użyciu Panelu Meldunkowego, gdzie posiada specjalną opcję “Skaner Kodu”.
Chcesz więcej? Zobacz jak wygląda panel meldunkowy.
Czyli pojawia się pełna kontrola od rozpoczęcia pracy, przez jego realizację, przerwy, meldunki, dokumentację, lokalizacje produktu, opady i wiele, wiele więcej… Rozwiązanie jest szyte na miarę. Gdy logujesz się pierwsza razy, wydaje się, że jest do niczego. Odrobina konfiguracji zmienia cały przekaz, bo okazuje się, że nagle idealnie pasuje do potrzeb.
Pamiętaj też, że to przykład. Potrzeby są różnorodne, bo wiele produkcji ma indywidualne procesy i rozwiązania. Masz swoje potrzeby? Chcesz sprawdzić, czy znajdą one swoje rozwiązanie w naszych systemach? Umów się na prezentacje systemu.
Pamiętaj!
Kontrola pracowników jest istotnym elementem zarządzania produkcją i magazynem. Dzięki odpowiednim systemom i narzędziom można osiągnąć lepszą efektywność, jakość, bezpieczeństwo oraz optymalizację zasobów. Jednak ważne jest, aby kontrola była prowadzona w sposób uczciwy i transparentny, z poszanowaniem prywatności pracowników. Warto inwestować w nowoczesne technologie, które wspierają efektywne zarządzanie pracownikami i procesami, aby osiągnąć sukces w konkurencyjnym środowisku biznesowym.