Jak usprawnić proces produkcji? Efektywnie działająca produkcja jest jednym z głównych warunków rentownego przedsiębiorstwa. Zarządzanie zadaniami na magazynie oraz całą kadrą pracowniczą nie jest jednak prostym zadaniem i wymaga wiedzy teoretycznej. Dowiedz się, jak usprawnić proces produkcji w kilku prostych krokach.
Spis treści
- Dokonaj dokładnych obserwacji wszystkich procesów produkcji
- Stwórz plan zmian
- Zacznij od małych, lecz ważnych zmian
- Wprowadź usprawnienia technologiczne
- Zadbaj o znajomość nowych usprawnień przez całą kadrę pracowniczą
Krok 1: Dokonaj dokładnych obserwacji wszystkich procesów produkcji
Fundamentalna znajomość procesu produkcji nie wystarczy Ci, by zaprowadzić gruntowne zmiany. Musisz dobrze poznać, jak działa każda komórka pracownicza. Sprawdź ile czasu zajmuje dany proces oraz jakie narzędzia są niezbędne do jego wykonania. Kluczem do usprawniania procesu produkcji jest szczegółowa znajomość każdego etapu produkcji.
Zacznij od osobistej kontroli każdego stanowiska na produkcji. Zapisz takie informacje jak czas taktu czy zauważone marnotrawstwa.
Krok 2: Stwórz plan zmian
Kluczem do efektywnego wprowadzenia jakichkolwiek usprawnień jest odpowiedni plan działania. Bez niego sprawnie działająca produkcja pozostanie wyłącznie w strefie marzeń, a z jego pomocą stanie się możliwym do osiągnięcia celem.
Na podstawie swoich wcześniejszych obserwacji zidentyfikuj obszary, w których dochodzi do największych marnotrawstw. Być może na magazynie wciąż zalegają półprodukty, a ich ilość nie jest wprost proporcjonalna do popytu na dany towar? A może stare maszyny powodują opóźnienia w procesach produkcyjnych? Takie problemy rzutują na całą jakość produkcji, dlatego przy tworzeniu planu zmian, zacznij od tych, które mają fundamentalną wartość dla kondycji przedsiębiorstwa.
Zobacz więcej: System do zarządzania w produkcji
Krok 3: Zacznij od małych, lecz ważnych zmian w produkcji
“Nie od razu Rzym zbudowano.” – tę zasadę należy wziąć sobie do serca przy wprowadzaniu usprawnień w procesach produkcyjnych. Wdrażanie zmian powinno mieć charakter stopniowy, gdyż nagła reorganizacja stanowisk pracy czy działania całej produkcji może mieć odwrotny do oczekiwanego efekt.
Metoda małych kroków w zwinnym zarządzaniu produkcją
W lean management dość często można spotkać się z pojęciem metody Kaizen którą nazywa się także metodą małych kroków. Według tej metody wszelkie udoskonalenia produkcji powinny odbywać się stopniowo, by móc dokładnie identyfikować ich skuteczność. Wprowadzenie naraz wielu zmian utrudni odnalezienie źródła problemu w przypadku ich niepowodzenia, a dzięki metodzie małych kroków mamy większą kontrolę nad kreowaniem nowego środowiska pracy. Od czego można zacząć stopniowe doskonalenie produkcji? Na przykład od logicznego zorganizowania każdego stanowiska pracy.
Logiczna organizacja stanowisk pracy
W zwinnym zarządzaniu dość często można spotkać się ze spostrzeżeniem, że niezorganizowane stanowisko pracy jest przyczyną wielu marnotrawstw. Trudno się z tym nie zgodzić. Wystarczy przypomnieć sobie jakąkolwiek sytuację prywatną, w której nielogiczne pozostawienie rzeczy kosztowało nas wiele czasu. Takie straty czasowe na produkcji mogą być powodem ogromnych strat finansowych.
W logicznej organizacji stanowiska pracy może pomóc metoda 5s, która również stanowi jedną z podstaw zwinnego zarządzania produkcją.
Krok 4: Wprowadź usprawnienia technologiczne
W XXI wieku produkcja, która nie nadąża za dynamicznie zmieniającym się rynkiem, jest spisana na straty. Ręczne wpisywanie stanów magazynowych, manualne inwentaryzacje czy osobista obsługa wszystkich zamówień pochłaniają niebagatelną ilość czasu, którą pracownicy mogą poświęcić na znacznie bardziej kreatywne zadania.
Odpowiednie systemy informatyczne pomogą Ci znacząco udoskonalić procesy produkcyjne. Systemy ERP, MES, WMS czy APS pozwalają na sprawne kontrolowanie wszelkich procesów produkcji w czasie rzeczywistym. Dzięki nim Twoje przedsiębiorstwo może uniknąć szeregu błędów wynikających z ludzkiej ułomności. Niezawodna technologia informatyczna dopilnuje, żeby Twoje zasoby i procesy na produkcji były zoptymalizowane i nadążały za dynamicznie zmieniającym się rynkiem.
Krok 5: Zadbaj o znajomość nowych usprawnień przez całą kadrę pracowniczą
Wdrożenie usprawnień na stanowiskach pracy i zakup odpowiednich systemów informatycznych zdadzą się na nic, jeśli Twoi pracownicy nie będą wiedzieli, jak korzystać z nowych zasobów.
Każdy pracownik – zarówno na najwyższym, jak i na najniższym szczeblu – powinien być świadomy zmian i zostać odpowiednio przeszkolony do odpowiedniego używania przyjętych usprawnień. Bez odpowiednio wyszkolonej kadry pracowniczej możesz wydać setki tysięcy na reorganizację magazynu, coacha lean management czy systemy informatyczne, a Twoje działania nie odniosą efektów, gdyż zatrudnione osoby nie będą umieć odnaleźć się w nowym środowisku pracy.