Planowanie operacyjne w systemie MES

Planowanie operacyjne w systemie MES to być może element rozwoju strategicznego przedsiębiorstwa, a to jest też uzależnione od dobrego planu. Osoba, która odpowiedzialna jest za wykonanie planu operacyjnego, nie ma łatwego zadania. Konieczność skorelowania wielu danych, wyciągania na ich podstawie odpowiednich wniosków i znalezienie optymalnego rozwiązania wymaga ogromu wiedzy.

Kiedyś przedsiębiorstwa musiały ręcznie wykonywać wszelkie analizy w dziadku Excel-u – czego szczerze współczujemy! – obecnie dzięki nowoczesnym technologiom planowanie operacyjne jest o wiele prostsze. W tym zadaniu zbawienny może być system MES, który używany jest w zadań operacyjnych przez największe firmy.

Spis treści:

  1. Krótkie przypomnienie: co to jest system MES?
  2. Jak system MES może ułatwiać planowanie operacyjne?
  3. Czy system MES pomoże Ci szybciej i dokładniej sporządzić szczegółowy plan operacyjny?

Krótkie przypomnienie: co to jest system MES?

System MES (ang. Manufacturing Execution System) to informatyczny system realizacji produkcji, który służy do monitorowania procesów produkcyjnych i przekazywania informacji o stanie realizacji zadań operacyjnych i jakości ich wykonania.

Jak system MES może ułatwiać planowanie operacyjne?

Głównym problemem kierowników wyższego szczebla jest zgromadzenie wszelkich danych operacyjnych, które umożliwią kompleksową analizę przedsiębiorstwa. Takie dane muszą obejmować wszystkie aspekty – począwszy od dostaw, przez logistykę i magazyn, kończąc na produkcji i dostarczeniu przedmiotów do klienta. Nawet jeśli struktura firmy jest dość uporządkowana, to zebranie i opracowanie wszystkich danych niezbędnych do stworzeniu planu operacyjnego może trwać wieczność. Jednak nie z systemem MES!

MES jest Twoim sprzymierzeńcem w wykonaniu dokładnego planu operacyjnego w jak najkrótszym czasie. W jaki sposób jego funkcje pomogą Ci w tej czynności?

Panel meldunkowy ze wszystkimi informacjami, jakich potrzebujesz

Zbieranie wszystkich danych starymi sposobami może oznaczać tylko jedno – ogromną stratę czasu. Na szczęście w MES wszystkie informacje masz „na wyciągnięcie ręki”. Program automatycznie sporządza rozliczenia pracy, surowców i narzędzi. Każdy organizacyjny szczegół będzie dostępny w dokumentacji i nie będzie obarczony błędami! Procedura regularnego wprowadzania danych do panelu zaraz po realizacji zadania znacząco zmniejsza możliwość wystąpienia błędu.

Panel meldunkowy dostarczy Ci precyzyjne dokumenty związane z surowcami, narzędziami i pracą, na skompletowanie których musiałbyś przeznaczyć wiele godzin.

Śledzenie procesów produkcyjnych w czasie rzeczywistym

Proces planowania powinien obejmować także bieżące zadania w firmie. Jeśli twój plan operacyjny nie uwzględni prac i postępów procesów produkcyjnych, które są aktualnie wykonywane, to może on szybko zakończyć się fiaskiem. Śledzenie procesów w czasie rzeczywistych jest kluczowe, by ustalić szczegółowe działania.

System MES przekazuje takie dane w czasie rzeczywistym, co jest nieocenioną pomocą, by sprawnie zarządzać pracownikami niższego szczebla. Twój plan operacyjny będzie więc uwzględniał wszystkie prace, włącznie z tymi, które są aktualnie wykonywane.

Analiza wydajności

Planowanie operacyjne wymaga także znajomości wydajności wszystkich czynników mających wpływ na produkcję. O ile wydajność maszyn jest raczej łatwo mierzalna, o tyle wydajność pracowników może być trudniejsza w ocenie. W tym zadaniu także pomoże Ci MES. Dzięki temu, że pracownik musi raportować, co udało mu się zrealizować na zmianie, program zbiera szczegółowe informacje, na podstawie których generuje raporty dotyczące wydajności.

Możesz łatwo sprawdzić średni czas wykonywania zadań każdego z pracowników, co znacząco ułatwi budowanie przyszłych harmonogramów.

Wszystkie wytyczne w jednym miejscu

Podczas opracowywania planu mogą się pojawić pytania dot. części zamiennych czy bardziej szczegółowych informacji o surowcach. Kierownik może nie znać ich wszystkich, a podczas tworzenia planu takie dane są bardzo ważne. Ponownie ratunkiem będzie MES, w którym wszystkie parametry maszyn, narzędzia, technologia czy informacje o technologiach są dostępne w elektronicznych dokumentach.

System umożliwia także pełne (traceability) wyrobów gotowych i półproduktowych, co także będzie na wagę złota podczas opracowania planu.

MesTV – wspólny cel, który zmotywuje pracowników do nowego planu

Wprowadzając nowy plan w systemie MES naszej firmy, możesz stworzyć motywującą wizualizację w MesTV. Wielokrotne badania udowadniają, że pracownicy, którzy znają i pamiętają o celowości swoich działań, pracują wydajniej. W MesTV możesz ustalić cel dla każdej brygady i pojedynczych pracowników. Następnie wyświetlić go na dużym telewizorze w hali, by każdy czuł się odpowiedzialny za jak najszybsze wykonanie zadania.

Czy system MES pomoże Ci szybciej i dokładniej sporządzić szczegółowy plan operacyjny?

Chyba nie powinieneś mieć wątpliwości po wcześniejszym przedstawieniu funkcjonalności systemu MES, ale w gwoli ścisłości podkreślimy – tak! Każdy przedsiębiorca, który zaimplementował w swojej firmie oprogramowanie MES, może się spodziewać tego, że jego kierownicy łatwiej i dokładniej sporządzą plan operacyjny. Co więcej, system pozwala także szybciej i efektywniej realizować nową ścieżkę rozwoju przedsiębiorstwa. Potrafi nawet odpowiednio motywować pracowników do osiągnięcia wspólnego celu biznesowego.

Testuj System MES

Przetestuj 14 dni za darmo.