System MES i SCADA w branży spożywczej

System MES i SCADA w branży spożywczej. Coraz więcej firm z różnych branż przekonuje się o konieczności inwestowania w cyfryzację przedsiębiorstwa i wdrażania nowoczesnych systemów wspierających zarządzanie produkcją. System MES to dedykowane oprogramowanie do realizacji, kontroli i rozliczania produkcji – jakie korzyści daje, które z nich są szczególnie istotne dla branży spożywczej i dlaczego warto wdrożyć zarówno MES jak i SCADA? Odpowiedzi na te i inne pytania odnośnie produkcji w branży spożywczej znajdziecie poniżej.

Spis treści:

  1. Jak współdziałają systemy MES i SCADA?
  2. Co zyskuje branża spożywcza dzięki systemowi MES?
  3. System MES w branży spożywczej – zalety

Jak współdziałają systemy MES i SCADA?

System MES i SCADA to rozwiązania, które działają na innych poziomach produkcji – MES pełni nadrzędną rolę i jest odpowiedzialny za kompleksowe zarządzanie zakładem i procesem produkcyjnym. W swoim działaniu wykorzystuje szczegółowe dane zbierane na poziomie produkcyjnym. Systemy takie jak SCADA instalowane są w otoczeniu maszyn i urządzeń – sterowniki (np. PLC) są połączone bezpośrednio z urządzeniami i zbierają dane z całego obiektu, sterują i regulują działania.


Gromadzenie i przetwarzanie danych w sposób ciągły, z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji, to podstawa do rzetelnych i zaawansowanych raportów, analiz i symulacji. Informacje przechowywane są w jednym miejscu i stanowią łatwo dostępne źródło informacji dla osób zarządzających oraz pracowników produkcji. Choć oba systemy usprawnią i zwiększą wydajność działań każdego zakładu produkcyjnego, branża spożywcza – ze względu na swoją specyfikę i rygorystyczne normy – znacznie szybciej zauważy usprawnienia kluczowych obszarów będących do tej pory źródłem licznych wyzwań.

Co zyskuje branża spożywcza dzięki systemowi MES?

System MES umożliwia błyskawiczne reagowanie na pojawiające się zakłócenia w procesie produkcji, a także ułatwia sprawne podejmowanie trafnych decyzji w kontekście usprawniania procesów i procedur – podstawą do tego są rzetelne dane dostarczane przez MES.

To oprogramowanie łączy warstwę technologiczną z aspektami biznesowymi – szczegółowe dane zebrane z produkcji są przetwarzane w taki sposób, by odpowiadać na potrzeby biznesowe.
Produkty spożywcze muszą spełniać restrykcyjne normy jakościowe, dlatego dla branży spożywczej kluczowe jest śledzenie i nadzorowanie produkcji. Mowa tu zarówno o surowcach użytych do produkcji, procesie wytwarzania, jak również gotowych wyrobach.

System MES umożliwia zarządzanie jakością gotowych wyrobów – współpracując z laboratorium w tematach zarządzania recepturami, zleceniami produkcyjnymi i określaniem np. zawartości alergenów w gotowym produkcie. System nie dopuszcza palet o niezaakceptowanej jakości, dzięki czemu ogranicza koszty wynikające z późniejszej konieczności zatrzymania i odpowiedniego ponownego przygotowania linii (czyszczenie) w przypadku pomyłki.

System MES i SCADA w branży spożywczej – zalety

System MES pozwala na pełne traceability – firma produkcyjna ma stały wgląd i możliwość prześledzenia całej drogi wyrobu. W razie reklamacji lub konieczności wycofania z rynku konkretnych partii produktu, stanowiących potencjalne zagrożenie dla klienta, można niezwłocznie zidentyfikować owe partie ograniczając ryzyko kar, pozwów i popsucia wizerunku firmy. MES pozwala na planowanie produkcji i kontrolowanie w czasie rzeczywistym postępów w realizacji zleceń, zarządzanie recepturami, perfekcyjną kontrolę jakości, archiwizowanie danych nt. poprzednich partii oraz naliczanie wynagrodzeń i rozliczanie czasu pracy. Aby dowiedzieć się więcej w jaki sposób oprogramowanie MES i SCADA może zoptymalizować w Twojej firmie wykorzystanie zasobów oraz poprawić jakość produktów skontaktuj się z doradcą Optimakers.

Ze względu na strukturę organizacyjną, osoba zajmująca się Zamówieniami nadzorowała również proces realizacji poszczególnych zleceń – tak aby informować klientów o postępach pracy.

Testuj System MES

Przetestuj 14 dni za darmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *