Jak poprawić jakość i wydajność produkcji?

Wydajność produkcji i błędne założenie. Wiele firm nadal funkcjonuje w oparciu o założenie, że zwiększanie jakości oznacza problemy w innych obszarach. Tak rozumiana jakość oznacza nadgodziny lub zaangażowanie większej liczby pracowników, częstszą kontrolę jakości i więcej formularzy do wypełniania.

Spis treści:

  1. Jak zwiększyć wydajność w produkcji?
  2. System do zarządzania produkcją – jakie zalety?
  3. Główne zalety z wdrożenia systemu informatycznego dla produkcji

Jak zwiększyć wydajność w produkcji?

Zwiększanie wydajności to z kolei synonim pracy po godzinach, wyzysku pracowników i niedopełnienia standardów w myśl zasady „ilość ważniejsza niż jakość”. Jak często mamy do czynienia z sytuacjami, kiedy w okresie zwiększonego zapotrzebowania na którejś ze zmian, brakowało ludzi do sprawdzenia co zostało wysłane, albo wystąpiły tzw. „błędy wynikające z czynnika ludzkiego”. Standardowe argumenty, które pojawiają się w takiej sytuacji to: braki kadrowe, nie mamy z kim pracować, to wina utrzymania ruchu, bo nie naprawili maszyn i stoimy z robotą, ktoś nie dopilnował zamówień i nie ma surowców itp.

Choć takie pojmowanie może się wydawać nieco przerysowane, są to niestety ciągle wyzwania wielu firm – mniejszych i większych, z kapitałem polskim lub zagranicznym. Nawet najlepszy produkt nie jest w stanie na siebie zarobić, jeśli osoby zarządzające produkcją nie dostosują dostępności produktu do potrzeb rynku oraz kosztów operacyjnych do ceny produktu. Aby efektywnie kontrolować, planować i rozliczać produkcję oraz elastycznie reagować na nieprzewidziane zdarzenia niezbędne jest cyfryzacja przedsiębiorstwa oraz inwestowanie w systemy do zarządzania produkcją, a także automatyzację produkcji. Systemy informatyczne, takie jak od Optimakers, pozwalają podnosić równolegle wydajność pracy oraz jakość produktu i poziom obsługi klienta.

System do zarządzania produkcją – jakie zalety?

Na rynku dostępnych jest wiele systemów -od tych ogólno biznesowych klasy ERP, po dedykowane produkcji takie jak program MES do zarządzania wykonaniem i rozliczaniem produkcji czy system APS wspierający planowanie i harmonogramowanie produkcji.

System od Optimakers, znając potrzeby polskich przedsiębiorców, stworzył kompleksowy system do zarządzania produkcją, obejmujący moduły tj. MES, APS, CMMS, WMS i SCADA. Jest on elastyczny pod kątem dalszej rozbudowy, łatwo integrowalny z popularnymi na rynku programami wykorzystywanymi przez firmy produkcyjne (np. programy księgowe, Fakturowania, ERP itp.), działa w oparciu o zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji i jest dostępny także jako rozwiązanie chmurowe. Wszystkie te czynniki powodują, że umożliwia on płynne wdrożenie w przedsiębiorstwie rozwiązań technologicznych, które wprowadzają produkcję w realia Przemysłu 4.0. i pozwalają na pełnoprawne konkurowanie na niełatwym rynku. Stały dostęp do danych z dowolnego miejsca i urządzenia mobilnego oraz duże ilości zaawansowanych danych zbieranych z maszyn i urządzeń w czasie rzeczywistym pozwalają osobom zarządzającym podejmować trafne decyzje i skutecznie usprawniać wszystkie procesy produkcyjne.

Główne zalety z wdrożenia systemu informatycznego dla produkcji

Zalety wdrożenia systemu dla produkcji.
  1. Podniesienie jakości – system rejestruje wszystkie informacje w bazie danych (zyskujesz wiedzę m.in. o tym, od którego dostawcy dostajesz najczęściej słabej jakości surowiec czy która osoba stale przyczynia się do złej jakości produktu). Kontrola jakości z Optimakers przebiega szybciej i sprawniej, ponieważ kontrolerzy widzą na swoich panelach bieżące informacje o pojawiających się partiach do kontroli. System pozwala na śledzenie produktów i w razie potrzeby ułatwia wycofanie danej partii.
  2. Ograniczenie awarii i przestojów z modułem CMMS – dane z maszyn zbierane w sposób ciągły, historia napraw, katalog części zamiennych, rejestr okresów gwarancyjnych i automatyczne powiadomienia o planowanych czynnościach serwisowych – wszystkie te kwestie wpływają znacząco na wydłużenie żywotności maszyn, ograniczenie ilości oraz skali napraw i awarii skutkujących przestojami. Wdrożenie systemu CMMS pozwala na predykcyjne utrzymanie ruchu – zamiast reagować na awarie i tracić ogromne sumy na naprawy i przestoje przedsiębiorstwo ponosi niewielkie regularne nakłady na działania konserwacyjne. Korzyści takiego podejścia są widoczne nie tylko w finansach; firma zyskuje w oczach klienta jako wiarygodny i rzetelny dostawca, z którym warto pracować i którego można śmiało polecać innym.
  3. Zaktualizowane przez system wytyczne dla pracowników zgodnie ze zmieniającymi się parametrami zlecenia – nie musisz ręcznie przeplanowywać pracy oraz niczego wyjaśniać, ponieważ pracownicy mają cały pakiet informacji na swoich panelach meldunkowych.
  4. W razie zmiany terminu dostawy automatycznie przygotuje zaktualizowaną wg nowych priorytetów listę zadań dla każdego pracownika.
  5. Optymalne stany magazynowe – system pilnuje stanów magazynowych i powiadamia o ryzykach w tym obszarze.
  6. Optymalne gospodarowanie zasobami i równomierny przydział zadań – terminal zbiera dane z każdego ze stanowisk, dlatego na bieżąco masz wgląd w postęp realizacji zadania a także wydajność pracowników na każdym ze stanowisk. System od Optimakers rozlicza czas pracy i wykorzystanie surowców, a także ogranicza ilość błędów ludzkich, generowanych odpadów i awarii maszyn – wszystko to pozwala na w pełni racjonalne gospodarowanie zasobami sprzętowymi, ludzkimi i surowcowymi.


Wdrożenie systemu do zarządzania produkcją pozwala przyspieszyć pracę, zwiększyć wydajność procesów i satysfakcję pracowników, ograniczyć straty materiałowe oraz podnieść jakość produktów – przy jednoczesnym skróceniu czasu realizacji zlecenia oraz zmniejszeniu kosztów produkcji. Porozmawiaj z doradcą Optimakers i dowiedz się, jakie rozwiązania będą najlepiej dopasowane do Twojej działalności!

Ze względu na strukturę organizacyjną, osoba zajmująca się Zamówieniami nadzorowała również proces realizacji poszczególnych zleceń – tak aby informować klientów o postępach pracy.

Testuj System MES

Przetestuj 14 dni za darmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *