Czy wiesz, że system MES w Polsce tylko 10% dużych i średnich przedsiębiorstw? Podczas gdy 19% przedsiębiorstw na świecie ma wdrożone systemy realizacji produkcji. Systemy MES powinny znaleźć się na szczycie listy planowanych inwestycji firmy, jeśli chcemy dotrzymać kroku konkurencji z silnych Państw Europejskich takich jak Niemcy, czy azjatyckich jak Chiny. Co dokładnie robi system MES i jakie efekty może dać Twojej firmie sprawdzisz poniżej.
Systemy typu MES to systemy informatyczne stworzone do zbierania danych bezpośrednio z hali produkcyjnej. Informacje o produkcji mogą być zbierane z maszyn za pomocą elementów automatyki, jak również ze stanowisk produkcyjnych za pomocą terminali obsługiwanych przez pracowników. Zbieraj dane w czasie rzeczywistym i przesyłaj je do innych systemów wspierających produkcję: CMMS, WMS i APS. Dzięki temu kierownicy i przełożeni mogą na bieżąco monitorować produkcję i podejmować decyzje biznesowe na podstawie generowanych raportów produktywności.
Funkcje systemu MES
- Analiza i wizualizacja produkcji w czasie rzeczywistym,
- Monitoring czasu i wydajności pracy maszyn i ludzi
- Analiza planowanych i nieplanowanych przestojów, rejestracja przyczyn
- Harmonogramowanie zleceń produkcyjnych
- Aktualizacja stanów magazynowych w magazynie, półprodukty, produkty finalne, surowce
- Raportowanie jakości produkcji
- Dane z procesu technologicznego
- Możliwość integracji z innymi systemami
- Powiadomienia w czasie rzeczywistym
- Automatyczne generowanie raportów wraz ze szczegółową analizą
- Rozliczenia i raporty kosztów bezpośrednich i pośrednich produkcji
A to tylko część dobrodziejstw, które daje Ci system MES. Poznaj więcej:
Wdrożenie systemu MES przynosi krótko i długoterminowe korzyści. Jeśli wdrożenie tego systemu stanie się elementem szerszej zmiany w duchu Lean lub Kaizen, efekt może być niesamowity. Najczęściej wymieniane pozytywne skutki, które można zaobserwować w krótkim okresie czasu (tj. 12 miesięcy) to eliminacja marnotrawstwa oraz poprawa wydajności i jakości produkcji. Mniej nieplanowanych przestojów i dane produkcyjne w skrócie. Nowe kontrakty zdobyte w wyniku uwolnienia mocy produkcyjnych, poprawy obsługi klienta czy szybszego wprowadzania nowych produktów na rynek to realne korzyści, które firmy produkcyjne dostrzegają już w ciągu pierwszych dwóch lat od wprowadzenia zaawansowanego systemu zarządzania produkcją.
Przeczytaj więcej o:
Krótkoterminowe korzyści systemu MES | Długoterminowe korzyści systemu MES |
Krótszy cykl produkcyjny. Skrócony lead time. Niższe koszty pracy. Mniejsze koszty wprowadzania danych. Redukcja kosztów papieru, drukowania. Mniejsze koszty produkcji w toku. | Poprawa jakości produktów. Zwiększenie zadowolenia klientów. Skrócenie czasu wprowadzenia nowych produktów na rynek |
Dlaczego warto wdrożyć system MES?

Nie wiesz, czy wdrożenie MES ma znaczenie biznesowe w Twojej firmie? Zdecydowanie tak! Nawet w małych przedsiębiorstwach produkcyjnych, system MES może znacząco usprawnić działanie zakładów produkcyjnych. Zapobiega zaśmieceniu danych, więc nie ma błędów lub jest ich niewiele. System umożliwia szybkie wykrywanie błędów przez personel obsługujący rozładunek, załadunek lub pracujący bezpośrednio na produkcji. Możliwa jest natychmiastowa interwencja, ograniczająca szkody.
Czytaj więcej o: Wdrożenie systemu MES
Choć przydatność systemu MES jest niezaprzeczalna, należy zauważyć, że pełny potencjał systemu można zrealizować jedynie poprzez integrację z innymi systemami wykorzystywanymi w firmie. Przydatna jest także możliwość integracji z innymi programami, na przykład ERP czy systemem księgowym. Bez takich automatyzacji nowoczesne firmy chcące odnieść sukces nie mogą funkcjonować. Podobnie każda firma posiada system księgowy. Wyjątkiem mogą być małe firmy, które korzystają z usług zewnętrznego biura rachunkowego.
A jaka jest Twoja firma? Gotowa na wejście do świata przemysłu 4.0?