Wdrożenie systemu MES. Efektywne zarządzanie produkcją bez wsparcia systemów klasy MES jest w dzisiejszych realiach rynkowych bardzo trudne, o ile nie niemożliwe. Stale rosnąca ilość danych przetwarzanych każdego dnia przez różne komórki organizacyjne, wysokie oczekiwania klientów, normy jakościowe oraz zaawansowane procedury, technologie, a także wyzwania logistyczno-dystrybucyjne sprawiają, że firma produkcyjna musi być doskonale zorganizowana i elastycznie reagować na zmiany w otoczeniu
System MES pozwala optymalizować pracę i zwiększyć kontrolę nad produkcją. Poniżej omawiamy kluczowe aspekty, które w największym stopniu wpływają na satysfakcję z użytkowania systemu MES i przyczyniają się do szybszego zwrotu inwestycji.
System MES to dzisiaj podstawowy system dla firmy produkcyjnej. Wspiera managerów i pracowników w optymalizacji działań oraz dostarcza pakiet informacji niezbędnych do realizacji, kontroli i rozliczania produkcji. Na rynku istnieje wiele systemów, różniących się funkcjonalnością i możliwościami integracji, dlatego zawsze warto pytać o konkretne możliwości systemu.
Spis treści:
- Możliwość integracji z systemami sterowania produkcją
- Możliwość modyfikowania i rozwoju systemu MES
- Wydajność i dostępność systemu
- Optimakers – sprawdzony dostawca MES
Możliwość integracji z systemami sterowania produkcją
Dobrej jakości system MES powinien dawać możliwość integracji z systemami i aplikacjami IT najczęściej wykorzystywanymi w firmie produkcyjnej. Mowa tu między innymi o płynnej współpracy MES z systemami tj. ERP, WMS, CMMS, ERP czy BI. Transfer danych między narzędziami powinien zachodzić bezproblemowo i mieć możliwości konfiguracyjne. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór kompleksowego systemu dla produkcji, który daje możliwość wyboru kilku interesujących nas modułów. Daje to automatyczną gwarancję współdziałania, a także pozwala zaoszczędzić czas w ramach kontaktów z dostawcą – wszystkie sprawy techniczne, serwisowe, szkoleniowe itp. omawiane są z jedną firmą.
Wdrożenie systemu MES: Możliwości
Dzisiejszy biznes zmienia się dynamicznie i dostosowuje się do potrzeb rynku. Systemy do zarządzania produkcją muszą uwzględniać przyszłościowe modyfikacje, tak aby zmiany w procesach podstawowych i pomocniczych, wprowadzanie nowych technologii, organizacji nie stanowiły trudności. Dlatego wdrożenie systemu MES jest bardzo przydatne.
Wydajność i dostępność systemu
Wiele zakładów produkcyjnych działa w trybie 24/7/365. Nawet jeśli produkcja ograniczona jest tylko do pracy pon.-pt. to i tak system MES musi monitorować pracę i zarządzanie zasobami w trybie ciągłym. Nawet krótkotrwała niedostępność systemu realizacji i kontroli wykonania produkcji może skutkować zaburzeniem procesu produkcyjnego. Dlatego też warto zapytać dostawcę, jak wygląda kwestia zabezpieczeń przed zakłóceniem ciągłości produkcji. Kolejną, równie istotną kwestią jest wydajność. Sposób transmisji danych, ilość informacji przesyłanych w ramach jednej sesji oraz częstotliwość aktualizacji danych.
Monitoring wskaźników w czasie rzeczywistym
Kluczowe wskaźniki, takie jak OEE, MTTR, MTTF, CPM, CPK, przyczyny przestojów, powinny być dostępne łatwo dostępne dla użytkownika i bieżąco uaktualniane zgodnie ze stanem rzeczywistym.
Skalowalność systemu
System powinien wspierać realizację założonych celów, zarówno na etapie początkowym jak i w sytuacji zmian na linii produkcyjnej – wynikających np. z rozszerzenia profilu produkcji czy zwiększenia liczby maszyn.
Środowisko raportowe
Dostawcy, w ramach wdrożenia systemu MES mogą w ramach swojej oferty zawrzeć listę podstawowych raportów. Spis raportów, które firma produkcyjna chce generować z systemu, może także powstać w toku współpracy z klientem. Nie istnieje jedna obowiązująca lista, dlatego przygotowując się do wyboru dostawcy warto stworzyć zestawienie raportów, na których zależy producentowi. Drugą możliwości jest wybór rozwiązania, które pozwala na tworzenie własnych raportów i zestawień oraz zaawansowane modyfikacje wbudowanych raportów.
Podłączenie do maszyn
System MES powinien zapewniać integrację z maszynami – interfejsem wymiany danych z obiektami systemu. Obecnie obserwujemy dynamiczny postęp w zakresie komunikacji systemu MES z innymi warstwami. Łączy się on z aparaturą obiektu przy pomocy bazy danych, kart automatyki, mikroserwisów, układów ze sterownikami PLC lub systemu SCADA.
Aplikacja mobilna
Dzisiejsza technologia znosi ograniczenia lokalizacyjne. Dostęp do danych z produkcji może odbywać się za pomocą aplikacji – w ten sposób z dowolnego miejsca, z użyciem zdalnego urządzenia typu smartfon, możliwe jest utrzymanie pełnej kontroli nad produkcją. Rozwiązania te dostępne są zarówno dla osób „mobilnych” wewnątrz firmy np. służb kontroli jakości czy SUR, jak i dla kadry zarządczej, koordynującej procesy poza siedzibą firmy.
Optimakers – sprawdzony dostawca MES
Zespół Optimakers od ponad dekady zajmuje się optymalizacją i wdrożeniami w firmach produkcyjnych. Wybierz polski system, dostosowany do realiów rynkowych i tworzony w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez przedsiębiorców. Optimakers to nowoczesny, modułowy system, który działa w oparciu o zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji, jest łatwy w integracji z innymi niezbędnymi narzędziami oraz aktualizuje dane w czasie rzeczywistym.
Korzyści płynące z wdrożenia systemu od Optimakers to automatyzacja i optymalizacja wszystkich procesów produkcyjnych, w wyniku których ograniczysz koszty i zaczniesz wydajniej pracować na dostępnych zasobach. Optimakers pozwala uporządkować działania firm produkcyjnych. Także tych wielooddziałowych. Jeden system działający na aktualnej, rzetelnej i spójnej bazie danych umożliwia standaryzację procesów i poprawę jakości, a także przyspiesza wdrażanie nowych pracowników. System MES daje Ci kontrolę nad wszystkimi procesami produkcyjnymi. Od momentu przyjęcia dostawy surowców/półproduktów/produktów, przez wgląd w pełen cykl życia wewnątrz przedsiębiorstwa wytwórczego, do momentu wysłania towaru do klienta.
Zespół Optimakers zapewnia klientom stałą współpracę na każdym etapie wdrożenia, prowadzone w przystępnej formie szkolenia z obsługi oprogramowania, a także wsparcie powdrożeniowe. Poznaj wszystkie zalety systemu Optimakers oraz pozostałych modułów produkcyjnych – skontaktuj się z naszym doradcą!