Koszyk
Wdrożenie dedykowanego systemu MES – dlaczego warto

Wdrożenie dedykowanego systemu MES – dlaczego warto?

W dzisiejszych czasach szybkość reagowania i podejmowania decyzji jest niezmiernie istotna. Firmy produkcyjne mają do czynienia z ogromną ilością danych i czynników wpływających na wydajność produkcji i rentowność firmy. Aby móc sprawnie zarządzać produkcją i podejmować trafne decyzje niezbędne stają się systemy do zarządzania produkcją. Jednym z podstawowych jest system do zarządzania wykonaniem produkcji, czyli MES. Dlaczego warto go mieć?

Spis Treści:

Korzyści z wdrożenia MES

Dedykowane systemy MES optymalizują procesy produkcyjne i umożliwiają ich kompleksowe monitorowanie. Co to oznacza w praktyce?

  • Lepsze zarządzanie wydajnością produkcji – kluczowe wskaźniki (KPI), na bazie których podejmowane są istotne decyzje, bardzo często są wyliczane z dużym opóźnieniem. Dedykowany system MES automatyzuje zbieranie danych, dzięki czemu wszystkie wskaźniki są nie tylko bardziej wiarygodne, ale i dostarczane na czas.
  • Ograniczenie strat finansowych – rzetelne dane dostarczane na czas ograniczają straty finansowe.
  • Łatwiejszy proces decyzyjny – planowanie procesów produkcyjnych jest dużo prostsze dzięki dużej ilości danych, które przedstawione są w przystępnej formie. Ich umiejętne wykorzystanie przekłada się znacząco na wydajność procesów i efektywność działania produkcji.
  • Mobilność – ten czynnik również wspiera procesy decyzyjne. Dane generowane w czasie rzeczywistym i dostępne zdalnie, sprawiają że kadra zarządzająca w każdej chwili ma wgląd w sytuacje – czy to z tabletu czy smartfonu – i może na bieżąco podejmować decyzje.
  •  Dane dostarczane przez MES umożliwiają identyfikację obszarów wymagających optymalizacji, wąskich gardeł i marnotrawstwa zasobów. Osoby decyzyjne zdobywają wiedzę o realnym poziomie wykorzystania mocy przerobowych maszyn i ludzi, dzięki czemu mogą możliwie szybko reagować na wykryte nieprawidłowości.
  • Świadome zarządzanie procesem produkcji powoduje wzrost produktywności oraz redukcję kosztów.
  • Ogólna wydajność maszyn mierzona wskaźnikiem OEE wzrasta, ponieważ ciągły monitoring maszyn i występujących przestojów pozwala odpowiednio reagować i redukować przestoje.
  • MES umożliwia także wzrost zdolności produkcji, dzięki optymalnemu zarządzaniu zaleceniami, operatorami oraz ich czasem pracy.

Funkcjonalności MES

MES składa się z szeregu elementów, które umożliwiają zbieranie i przetwarzanie danych z maszyn – mowa tu między innymi o serwerze z bazą danych, sterownikach oraz urządzeniach końcowych, która łączą maszyny z serwerem i przekazują informacje. Dzięki urządzeniom końcowym uprawnieni pracownicy mogą odczytywać, wprowadzać lub przetwarzać dane.

MES od Optimakers cechuje się wyjątkową przejrzystością – cały system, w tym panel meldunkowy, jest intuicyjny w obsłudze i posiada przyjazny użytkownikowi interfejs.

System pozwala na monitorowanie realnego czasu pracy maszyn, wizualizację postępów produkcji w czasie rzeczywistym, identyfikację wąski gardeł, zbierane danych o odstępstwach od określonych norm jakościowych a także wyliczanie kluczowych wskaźników. Raportuje awarie, przestoje i inne zdarzenia. OptiMES rozdziela pracę między stanowiska i pracowników, którzy w ciągu chwili widzą na panelu listę zadań wraz z terminami realizacji. Wykonuje i zdaje zadania a osoby zarządzające otrzymują automatyczne rozliczenie czasu pracy, surowców i narzędzi. OptiMES zarządza także obiegiem dokumentów i automatycznym generowaniem raportów i zestawień.

To niektóre z zalet jakie niesie ze sobą wdrożenie systemu MES od Optimakers . Nasi wdrożeniowcy pomogą w określeniu potrzeb produkcji i przygotują pod to plan implementacji, ponieważ wierzymy że dobry system to system dostosowany do specyfiki firmy i jej wymagań. Niezwykle ważna jest analiza działań produkcji i konsultacje z klientem na każdym etapie tworzenia koncepcji, w poszczególnych fazach wdrożenia a także przeprowadzenie kompleksowych szkoleń umożliwiających poznanie nowego systemu. Zespół Optimakers zrealizuje kompleksowo wdrożenie systemu. Sprawdź jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojej firmy.

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *