Monitoring maszyn – krok do wydajnej produkcji

Monitoring maszyn – krok do wydajnej produkcji

Konkurencja na agresywnym rynku 4.0 zmusza przedsiębiorców do wdrażania automatycznych usprawnień, które nadążą za zmianami. Monitoring maszyn to przyszłość wszystkich zakładów produkcyjnych, którą coraz śmielej wprowadzamy na magazynach na całym świecie.

Na czym polega automatyczny monitoring maszyn i jakie korzyści przynosi firmie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Spis treści:

  1. Automatyczne monitorowanie maszyny – na czym polega?
  2. Jak działa monitoring maszyn w czasie rzeczywistym?
  3. Monitoring maszyn a system MES
  4. System monitorowania maszyn – korzyści i wady
  5. Automatyczny system monitoringu maszyn i sprzętu to przyszłość każdego przedsiębiorstwa

Automatyczne monitorowanie maszyny – na czym polega?

System monitorowania maszyn i sprzętu pozwala na gromadzenie danych produkcyjnych w czasie rzeczywistym. Dzięki specjalnym usprawnieniom technologicznych wszystkie dane dot. m.in. wydajności pracy maszyn są dostępne od razu w systemach zbierania danych, które można sprawdzić poprzez przeglądarkę internetową.

W razie jakiejkolwiek awarii bądź nagłego zmniejszenia wydajności otrzymujemy o tym informacje w czasie rzeczywistym, co pozwala na szybką identyfikację i usunięcie usterki.

Jak działa monitoring maszyn w czasie rzeczywistym?

W celu gromadzenia danych niezbędne jest wdrożenie usprawnień technologicznych na produkcji, które umożliwiają kontrolę pracy maszyn. Najbardziej pożądane jest jednak rejestrowanie pracy produkcji z pomocą parku maszynowego połączonego z systemem MES poprzez sterowniki PLC. Na szczęście monitoring maszyn nie wymaga od firmy dostępności parku maszynowego. Są także inne sposoby, które pozwalają na pół-automatyzację procesów.

Przykładowo, firma, która nie posiada własnego parku maszynowego, może skorzystać z tzw. czujników. Czujnik optyczny, czujnik prądu, skaner czy też licznik można zintegrować z systemem MES, w którym będą wyświetlać się dane o stanie realizacji zadania. Takie rozwiązanie jest znacznie bardziej precyzyjne od ręcznego wprowadzania danych, które niemal zawsze obarczone jest możliwością błędu ludzkiego.

W przypadku produktów, w których konieczna jest praca ludzkich operatorów, zbieranie danych może usprawniać panel HMI (Human – Maschine Interface) z czytnikiem kodów kreskowych. Takie panele operatorskie pozwalają raportowanie procesu w czasie rzeczywistym do nadrzędnych systemów informatycznych.

Monitoring maszyn a system MES

System MES to informatyczny system zarządzania produkcją. Wśród informacji systemu MES znajduje się także wyżej opisywany monitoring maszyn. Dzięki monitorowaniu ich pracy co do sekundy, pozwala na identyfikacje tzw. wąskich gardeł przemysłowych. Poddaje ocenie wydajność urządzeń, a także informuje o stanie realizacji zadania. W systemie MES nie tylko możliwe jest rejestrowanie i monitorowanie procesu produkcji. MES pozwala także na dokonywanie automatycznych raportów, które są zwolnione z ludzkich błędów.

Dzięki tak kompleksowym danym i raportowaniu, możliwa jest optymalizacja procesu produkcji.

System MES a ERP 

Wiele osób mylnie rozumie proces monitoringu maszyn, dlatego wiąże go z systemem ERP. Systemy ERP i MES mają jednak odmienne funkcjonalności.

ERP jest nadrzędnym systemem dla MES. Mogą pracować oddzielnie, jednak mogą także się łączyć. System ERP pozwala na planowanie zasobów przedsiębiorstwa i zarządzanie operacjami. Zadania systemu MES ograniczają się do zarządzania produkcją i kontroli pracy maszyny.

System monitorowania maszyn – korzyści i wady

Monitoring maszyn – korzyści

  • obniżenie kosztów produkcji – bezsprzecznie wykorzystanie monitoringu maszyn pozwala na znaczące obniżenie kosztów produkcji poprzez np. bieżące informacje o wydajności czy stanie realizacji zlecenia,
  • identyfikacja i eliminacja marnotrawstw – stały monitoring pracy umożliwia wykrycie marnotrawstw, które powodują straty finansowe,
  • skrócenie czasu cyklu,
  • poprawienie jakości produkcji. Zbierane informacje operacyjne są wolne od błędów ludzkich, co znacząco sprzyjać może jakości wytwarzanych produktów,
  • poprawa kondycji finansowej firmy.

Wady monitorowania maszyn w czasie rzeczywistym

  • jakość produkcji uzależniona od sprawności urządzeń pomiarowych. M​​​​onitorowanie maszyn uzależnione jest od sprawności urządzeń pomiarowych oraz połączenia internetowego, co czasmi powoduje wiele problemów technicznych,
  • koszty związane z zakupem oprogramowania. Zakup systemu MES i urządzeń do monitoringu maszyn nie jest drobną inwestycją. Warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji przyszłe zyski znacząco przewyższają początkowe koszty inwestycji.

Automatyczny system monitoringu maszyn i sprzętu to przyszłość każdego przedsiębiorstwa

W przyszłości większość firm na pewno będzie korzystać z takich usprawnień informatycznych, które pozwalają na uniknięcie błędów ludzkich. Jest to nieuniknione przy obecnej i planowanej dynamice rynku. Człowiek nie jest w stanie zapewnić tak wysokiej i niezmiennej od czasu pracy wydajności, jaką oferuje maszyna.

Jesteśmy świadomi, że inwestycja w automatyczny monitoring maszyn i systemu MES, jest krokiem, który może wyprzedzać nasze czasy i być postrzegany jako zbędny. Jednak jest to jedyny słuszny krok dla prowadzenia firmy w przyszłości.

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!