Wyzwania firm produkcyjnych

Wyzwania firm produkcyjnych

Jako decydent firmy produkcyjnej masz za zadanie konsekwentnie dostarczać produkt spełniający wysokie standardy jakości. Często poruszasz się po skomplikowanym łańcuchu dostaw oraz napotykasz nierealistyczne oczekiwania interesariuszy a także trudne do realizacji terminy wprowadzania produktów na rynek, które kreują wymagający klienci i kwestie sezonowości. Wszystkie te kwestie sprawiają, że dzisiejsze firmy produkcyjne potrzebują jak nigdy wcześniej bezbłędnego planowania i wykonania produkcji a także otwartości na nowoczesne programy do zarządzania produkcją.

Wśród kluczowych wyzwań, z jakimi mierzą się przedsiębiorstwa produkcyjne, znajdują się m.in. skomplikowany łańcuch dostaw, problem z zasobami ludzkimi, rozwijanie produktów i technologii, bezpieczeństwo cybernetyczne, zmiany przepisów a także radzenie sobie z konserwacją zapobiegawczą. W tym artykule przyjrzymy się bliżej problemom dotyczącym łańcucha dostaw oraz możliwościom ich rozwiązania.

Systemy SCM -rola w planowaniu w łańcuchu dostaw

W coraz większym stopniu producenci zaopatrują się u globalnych dostawców . Czy to w zakresie surowców czy też komponentów potrzebnych do ukończenia własnych produktów. Kolejne ogniwa dodawane do łańcucha dostaw (kontrahenci, dostawcy, czy inne podmioty) zwiększają ryzyko nieporozumień i błędów. Globalizacja produkcji powoduje, że różne zespoły pracują nad komponentami jednego produktu, bardzo często nie wiedząc na jakim są etapie. Osoba koordynująca projekty produkcyjne ma kompleksowe informacje, jednak pozostałe osoby i zespoły zwykle są niedoinformowane. Ręczne aktualizacje czy zbiorowe maile nie sprawdzają się, ponieważ nie uwzględniają dużej dynamiki procesów produkcyjnych. Tymczasem pojawiają się priorytety zmiany procesu i inne nieprzewidziane zdarzenia, które wpływają na produkcję lub wysyłkę. Bez skutecznego sposobu komunikowania zespoły nie widzą bieżących zmian i nie mają szansy na szybkie reagowanie.

Dobrym rozwiązaniem tej istotnej kwestii jest używanie wspólnego narzędzia do zarządzania projektami i wykonaniem produkcji. Osoby zaangażowane powinny mieć możliwość stałego dostępu do harmonogramu, informacji o postępach realizacji i innych ważnych wydarzeniach. Dostęp do danych generowanych z wykorzystaniem IoT, zbieranych bezpośrednio z maszyn, pozwala na wgląd w czasie rzeczywistym w ich działanie, pomaga poprawić wydajność oraz zmniejsza koszty.

Systemy SCM to grupa narzędzi dedykowanych do prognozowania i planowania strategicznego oraz kontrolę procesów wewnątrz łańcucha logistycznego.
Wśród systemów kontroli realizacji w łańcuchu dostaw bardzo ważną rolę odgrywa system MES (Manufacturing Execution System), czyli system realizacji produkcji.

System MES to narzędzie umożliwiające kontrolowanie, śledzenie a także raportowanie wszystkich niezbędnych informacji oraz wydarzeń związanych z realizacją zleceń produkcyjnych. Rozwiązanie MES od OptiMES zapewnia dostęp w czasie rzeczywistym do kluczowych danych. Dzięki czemu zarówno pracownicy hali jak i osoby zarządzające są w stanie reagować na bieżąco. Zgodnie ze swoim zakresem działań i kompetencjami. Wygodny panel meldunkowy sprawia, że przekazywanie i odbieranie informacji staje się dużo prostsze, i szybsze. Przede wszystkim pozwala na natychmiastowe reagowanie na pojawiające się zdarzenia. Dzięki MES zyskujesz kompleksową wiedzę i dostęp do szczegółowego planu operacyjnego. W razie nagłych sytuacji, możesz skorzystać z opcji automatycznego przeplanowania. Dzięki czemu system bezbłędnie stworzy optymalny i bezbłędny harmonogram, uwzględniający wiele kluczowych zmiennych. Dodatkowo ułatwia on kontrolę jakości, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia jakości produktów i satysfakcji klienta.

Równie ważne są systemy WMS, które pomagają zarządzać gospodarką magazynową, systemy TMS ułatwiające zarządzanie flotą oraz zleceniami transportowymi a także system APS umożliwiający harmonogramowanie produkcji oraz dostarczający rzetelnych danych o poziomie zaangażowania zasobów wytwórczych.

Wdrażając w swojej firmie poszczególne rozwiązania SCM możesz zyskać kompletny i rzetelny obraz przepływu towarów i postępów realizacji zleceń. W ten sposób masz pełną kontrolę nad procesami, które stopniowo – przy użyciu nowoczesnych systemów – optymalizujesz i automatyzujesz. Twoja firma zwiększa wydajność, obniża koszty, podnosi jakość produktów oraz poziom zadowolenia klientów. Sprawdź które z modułów Optimakers będą najlepsze dla Twojego biznesu.

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *