Jako decydent firmy produkcyjnej masz za zadanie konsekwentnie dostarczać produkt spełniający wysokie standardy jakości. Często poruszasz się po skomplikowanym łańcuchu dostaw oraz napotykasz nierealistyczne oczekiwania interesariuszy a także trudne do realizacji terminy wprowadzania produktów na rynek, które kreują wymagający klienci i kwestie sezonowości. Wszystkie te kwestie sprawiają, że dzisiejsze firmy produkcyjne potrzebują jak nigdy wcześniej bezbłędnego planowania i wykonania produkcji a także otwartości na nowoczesne programy do zarządzania produkcją.
Wśród kluczowych wyzwań, z jakimi mierzą się przedsiębiorstwa produkcyjne, znajdują się m.in. skomplikowany łańcuch dostaw, problem z zasobami ludzkimi, rozwijanie produktów i technologii, bezpieczeństwo cybernetyczne, zmiany przepisów a także radzenie sobie z konserwacją zapobiegawczą. W tym artykule przyjrzymy się bliżej problemom dotyczącym łańcucha dostaw oraz możliwościom ich rozwiązania.
Systemy SCM -rola w planowaniu w łańcuchu dostaw
W coraz większym stopniu producenci zaopatrują się u globalnych dostawców . Czy to w zakresie surowców czy też komponentów potrzebnych do ukończenia własnych produktów. Kolejne ogniwa dodawane do łańcucha dostaw (kontrahenci, dostawcy, czy inne podmioty) zwiększają ryzyko nieporozumień i błędów. Globalizacja produkcji powoduje, że różne zespoły pracują nad komponentami jednego produktu, bardzo często nie wiedząc na jakim są etapie. Osoba koordynująca projekty produkcyjne ma kompleksowe informacje, jednak pozostałe osoby i zespoły zwykle są niedoinformowane. Ręczne aktualizacje czy zbiorowe maile nie sprawdzają się, ponieważ nie uwzględniają dużej dynamiki procesów produkcyjnych. Tymczasem pojawiają się priorytety zmiany procesu i inne nieprzewidziane zdarzenia, które wpływają na produkcję lub wysyłkę. Bez skutecznego sposobu komunikowania zespoły nie widzą bieżących zmian i nie mają szansy na szybkie reagowanie.
Dobrym rozwiązaniem tej istotnej kwestii jest używanie wspólnego narzędzia do zarządzania projektami i wykonaniem produkcji. Osoby zaangażowane powinny mieć możliwość stałego dostępu do harmonogramu, informacji o postępach realizacji i innych ważnych wydarzeniach. Dostęp do danych generowanych z wykorzystaniem IoT, zbieranych bezpośrednio z maszyn, pozwala na wgląd w czasie rzeczywistym w ich działanie, pomaga poprawić wydajność oraz zmniejsza koszty.
Systemy SCM to grupa narzędzi dedykowanych do prognozowania i planowania strategicznego oraz kontrolę procesów wewnątrz łańcucha logistycznego.
Wśród systemów kontroli realizacji w łańcuchu dostaw bardzo ważną rolę odgrywa system MES (Manufacturing Execution System), czyli system realizacji produkcji.
System MES to narzędzie umożliwiające kontrolowanie, śledzenie a także raportowanie wszystkich niezbędnych informacji oraz wydarzeń związanych z realizacją zleceń produkcyjnych. Rozwiązanie MES od OptiMES zapewnia dostęp w czasie rzeczywistym do kluczowych danych. Dzięki czemu zarówno pracownicy hali jak i osoby zarządzające są w stanie reagować na bieżąco. Zgodnie ze swoim zakresem działań i kompetencjami. Wygodny panel meldunkowy sprawia, że przekazywanie i odbieranie informacji staje się dużo prostsze, i szybsze. Przede wszystkim pozwala na natychmiastowe reagowanie na pojawiające się zdarzenia. Dzięki MES zyskujesz kompleksową wiedzę i dostęp do szczegółowego planu operacyjnego. W razie nagłych sytuacji, możesz skorzystać z opcji automatycznego przeplanowania. Dzięki czemu system bezbłędnie stworzy optymalny i bezbłędny harmonogram, uwzględniający wiele kluczowych zmiennych. Dodatkowo ułatwia on kontrolę jakości, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia jakości produktów i satysfakcji klienta.
Równie ważne są systemy WMS, które pomagają zarządzać gospodarką magazynową, systemy TMS ułatwiające zarządzanie flotą oraz zleceniami transportowymi a także system APS umożliwiający harmonogramowanie produkcji oraz dostarczający rzetelnych danych o poziomie zaangażowania zasobów wytwórczych.
Wdrażając w swojej firmie poszczególne rozwiązania SCM możesz zyskać kompletny i rzetelny obraz przepływu towarów i postępów realizacji zleceń. W ten sposób masz pełną kontrolę nad procesami, które stopniowo – przy użyciu nowoczesnych systemów – optymalizujesz i automatyzujesz. Twoja firma zwiększa wydajność, obniża koszty, podnosi jakość produktów oraz poziom zadowolenia klientów. Sprawdź które z modułów Optimakers będą najlepsze dla Twojego biznesu.
Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!